Jídlo v Egyptě

Egyptská kuchyně je velmi zajímavá a také chutná. Moc se od antických dob nezměnila. Turistům je doporučeno stravovat se v prověřených podnicích a pít pouze balenou vodu. Velmi často totiž lidé nezvyklí na místní stravu trpí střevními potížemi, tzv. Faraonovou pomstou.

Základním pokrmem v Egyptě je chléb, připravovaný na ohni. Je používán místo příboru, nebo také jako příloha k masu. Běžné jsou také vedlejší chody, které mají nejčastěji podobu salátů. Jsou připravovány z čerstvé zeleniny a bylinek. Egypt jako přímořský stát nabízí širokou škálu ryb a dalších plodů moře.

Egypt

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Nejoblíbenějším jídlem v Egyptě, které proniklo skoro do celého světa je kebab a kofta. Kebab je připravován napíchnutý na jehle nad ohněm. Dělá se většinou z jehněčího masa. Kofta je rozemleté ugrilované maso na špízu. Dalším typickým jídlem je baklava. Je to sladký dezert, skládající se z několika placiček, oříšků a vše je zalito sirupem.

Ve většině podniků se podává čaj, káva, džusy a alkohol. Čaje jsou většinou silné a sladké. Nicméně nebývají moc kvalitní. Nejčastěji se tu pije káva turecká. Bývá podávána v malých šálcích a je také velmi sladká. Domácím pivem je tu Stella, která se vaří již přes 100 let v Káhiře. Její konkurencí je pivo Saqqara. Vína v Egyptě nemají velkou tradici a dříve také nebyla moc dobrá. Dnes je situace o něco lepší.

S pravou egyptskou kuchyní se dá setkat převážně v klasických domácnostech. Získat pozvání ale bývá obtížné. Mimo to Egypťané dodržují spousty zvyků, na které je třeba pamatovat. Jídla se podávají o něco později, než je běžné u nás. Hostitelům je zvykem přinést malý dárek. Důležité je taky pamatovat na zásady islámu.

Při jídle či pití na koberci se vždy sundávají boty. Během Ramadánu se na ulicích (krom turistických letovisek) nejí ani nepije.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Egypta, letenky do Egypta i ubytování v Egyptě.