Abú Simbel (Egypt)

Abú Simbel je komplex dvou chrámů, které byly vytesány ve skále. Nacházeli se na území Núbie. Tento komlex vzniknul ve 13. století před naším letopočtem. Větší chrám je krále Ramessa II. Menší chrám je Hathořin. Nalezneme zde čtyři obrovské sochy faraóna. Tyto chrámy dnes nestojí na původním místě.

Abú Simbel

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Velký chrám byl objeven roku 1813. Chrám je obětován bohům Amenreovi, Reharachtejovi a také Ramessovi II. Chrám je orientovaný směrem na východ a je konstruován tak, že dvakrát do roka na rovnodennost dojde k osvícení všech tří soch božstva v nejzazší kapli. Ta leží až 65 metrů hluboko v masivu. Socha boha temnoty a podsvětí zůstává neosvětlena. V průčelí chrámu sedí čtyři obrovské sochy Ramesse II. Jsou přes 20 metrů vysoké. Dále zde nalezneme síň s usirovskými sochami panovníka, menší síň s čtyřmi pilíři a kaple se sochami bohů.

Přesun chrámů proběhl v letech 1964-1968. Chrám byl zachráněn před stoupajícími vodami Nilu, způsobenými stavbou Asuánské přehrady. Všechny památky byly rozřezány, převezeny na nové místo a opět sestaveny. Dnes chrámy leží o 65 metrů výše.

Přestavba se neubránila chybám a tak dnes paprsek slunce, který chrámem prochází ukazuje rovnodennost ve špatném dni.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Egypta, letenky do Egypta i ubytování v Egyptě.