Doprava v Egyptě

Doprava po Egyptě má svoje specifika. Velmi záleží také na tom, jaký dopravní prostředek si vyberete. Z těch obvyklých lze v Egyptě cestovat vlakem, autem, taxíkem, metrem, tramvají a lodí. Egyptská železnice má více než 5 000 km. Hlavní železniční trasy vedou podél Nilu a mezi Alexandrií a Káhirou. Vlaková doprava je tu jak státní, tak soukromá. Zatímco státní vlaky jsou často velmi nemoderní, tak soukromé vlaky nabízejí lůžkové vozy a komfort dle možností.

Egypt

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Autobusem se dá dostat na většinu míst v Egyptě. Autobusy spojující velká města nebo jezdící k památkám jsou velmi luxusní, ale doprava obyčejným městským Egyptským autobusem může být pro obyčejného turistu velmi náročná. Autobusy bývají přeplněná a bez klimatizace, což při místních teplotách je velmi náročné. Cesty autobusem nejsou drahé, ale platí tu pravidlo podobně jako v celém Egyptě. Čím víc zaplatíte, tím větší komfort dostanete.

V Káhiře a Alexandrii jezdí také minibusy. V těch se oficiálně nesmí stát a proto je cesta jimi o něco příjemnější. Oblíbeným dopravním prostředkem je také loď. Cestování lodí po Nilu je krásným zážitkem. Nejhezčí úsek je mezi Luxorem a Asuánem, neboť například v Káhiře se Nil používá jako skládka všech odpadů.

Přijet vlastním autem do Egypta se obecně nedoporučuje, lepší variantou je zapůjčení vozidla až na místě. K řízení je potřeba mezinárodní řidičský průkaz. Řidič musí být starší 25 let. V Egyptě jsou podobné předpisy jako u nás, ale v reálném životě se vůbec nedodržují. Spíše platí pravidlo, že kdo více troubí, ten jede. Náklady na cestu jsou nízké, neboť benzín je v zemi velmi levný.

Cestování taxíkem je nejpohodlnější způsob, avšak i ten má svá úskalí. Podstatné je si předem zjistit, kolik cesta bude stát a na pevné ceně se domluvit s řidičem. Jako o všechno v Egyptě je nutné i tady smlouvat. Peníze se dávají až po odvozu na místo. Běžná praxe je i to, že v jednom taxíku veze řidič více zákazníků najednou.

Metro v celé Africe naleznete pouze v Káhiře. Mimo metro jezdí v Káhiře i tramvaje, které naleznete také v Alexandrii.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Egypta, letenky do Egypta i ubytování v Egyptě.