Džoserova pyramida (Egypt)

Džoserova pyramida je zádušní stavbou, kterou si nechal postavit panovník 3. dynastie Džoser jako svojí hrobku. Ta se nachází v Sakkáře (tzv. sakkárský komplex leží na ploše měřící přibližně 15 ha). Krom této si nechal také postavit symbolickou hrobku na královském pohřebišti v Abydu (Ebozev). Je na místě zvaném Bét-Challáf a převyšuje všechny ostatní; je jen z nepálených sušených cihel.

Džoserova pyramida

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Stavitelem této první egyptské pyramidy byl Imhotep. Dal odvézt písek a vyrovnat na staveništi vápencový povrch. Potom byly v kameni vyhloubeny asi 28 m dlouhé šachty a jejich dno bylo obloženo žulou. Ta se v okolí netěžila, proto se musela dovážet z lomů 800 km od Sakkáry a kvádry byly dopravovány po Nilu. Stupňovitá Džoserova pyramida je od Velké pyramidy v Gíze vzdálena asi 14 km. Byla původně jen mastabou, která původně patrně patřila královu pravděpodobnému předchůdci Sanachtovi (Nebka).

Imhotep tuto základní stavbu navýšil o dva stupně, později přidal ještě tři další – tak vznikla první pyramida. Po několika pozdějších úpravách získala stavba svůj dnešní šestistupňový vzhled.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Egypta, letenky do Egypta i ubytování v Egyptě.