Historie Bratislavy

Podle nálezů byla lokalita, v níž se nyní Bratislava nachází, osídlena již v neolitu, souvisle zde však lidé žili zřejmě až v době 400 – 50 př.n.l., byli to Keltové, a dokonce se zde našly i pozůstatky oppida s vlastní mincovnou. Kelty později nahradili Germáni. Při velkém stěhování národů přišli do dnešní Bratislavy Slované a Avaři, v 7. století se město stalo součástí Sámovy říše a později i Nitranského knížectví. O dvě století později se připojilo k Velkomoravské říši.

Bratislava

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Po zániku říše se Bratislava a s ní celé Slovensko stalo na více než tisíciletí součástí Uherského státu. K náboženskému rozvoji zde došlo zejména za vlády Štěpána I., kdy se stavěly nové kostely. Právě v této době zde vznikl i jeden z nejlépe opevněných hradů v celém uherském státě. Za Matyáše Korvína, v 15. století, byla založena první univerzita na Slovensku. Velký význam mělo město poté, co maďarský Budín ovládli Osmané a důležité instituce tak musely být přesunuty právě do Bratislavy. Tak se tak v letech 1536 – 1748 stala hlavním městem Uher.

Význam města klesl za vlády Josefa II., který přikázal hlavní město Uherska přestěhovat zpět do Budína a korunovační klenoty do Vídně. Svoji stopu zanechaly na Bratislavě i napoleonské války, táhla přes ni totiž vojska ruská i francouzská, později vyhořelo město i hrad nad ním.

V 19. století se ve městě rozvíjela nejen věda a technika, ale i buditelské aktivity. Město se stalo centrem Slovenského národního obrození v revolučním roce 1848. Právě v Bratislavě byly přijaty tzv. Březnové zákony, které zrušily poddanství v Uhersku. 10. října 1918, tedy v předvečer vzniku Československa, vznikla také Slovenská národní rada, jejíž sídlo je právě v Bratislavě. 30. října se Martinskou deklarací připojily Horní Uhry k Čechám, Moravě a Slezsku a vzniklo Československo.

Bratislava

Do Bratislavy se relativně hodně investovalo za první republiky, vzniklo zde mnoho nových budov. V té době zde žilo asi 128 tisíc lidí a Bratislava byla označována jako velkoměsto. Později se rozvíjela stále víc a víc, v roce 1968 se pak stala v rámci socialistické federace hlavním městem Slovenska. Ve druhé polovině 20. století zde vznikala sídliště, moderní budovy a instituce (například Slovenský rozhlas). V roce 1971 se severní a východní hranice města posunuly, připojily se obce a z Bratislavy se stalo druhé největší město Československa. Po rozpadu federace pak vznikla Slovenská republika s Bratislavou coby metropolí. V současné době patří Bratislava k nejnavštěvovanějším lokalitám na Slovensku.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Bratislavy, letenky do Bratislavy i ubytování v Bratislavě.