Opatský kostel v obci Ják (Maďarsko)

Monumentální bazilika, kterou najdete v bývalém benediktinském opatství v obci Ják, je výjimečným, skoro až symbolickým výtvorem architektury románského stylu v Maďarsku. Kostel je výborně zachovaný a je unikátním zástupcem maďarských středověkých klášterů. Navíc jeho poloha je také výjimečná, což mu dodává impozantní ráz.

Kostel najdete 10 km jižně od města Szombathely, uprostřed obce Ják. Výjimečné dílo bylo postaveno na vrcholu kopce, zvedá se nad údolím potoka, takže každý návštěvník již zdálky vidí dominantu celého kraje.

Opatský kostel v obci Ják

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Opatský kostel představuje významnou budovu, která byla vystavěna na strategicky významném území. Založen byl kolem roku 1220 a byl zasvěcen svatému Jiří, křesťanskému mučedníkovi z 3. století. Kostel je postaven ne v jednom stylu, ale hned v několika a v průběhu stavby se několikrát měnily plány. Dějiny kostela jsou úzce spjaty s klášterem, s nímž těsně sousedí.

Pokud se sem dostanete, určitě vás kostel i klášter nadchnou nejen svou monumentálností, ale hlavně krásou a úctou k těm, co jej stavěli. Navíc interiéry i exteriéry jsou velmi bohatě zdobeny a mohou se chlubit opravdovými skvosty. Například můžete obdivovat sochu Krista s dvanácti apoštoly v životní velikosti. Uvnitř se pak můžete obdivovat například soše Panny Marie nebo kapli svatého Jakuba. Replika kostela stojí I v Budapešti v parku Városliget.