Základní informace o Veszprému

Asi 100 km od Budapešti a na dohled od Balatonu se nachází další skvost maďarského pokladu, město Veszprém. Více než padesátitisícové město má opravdu malebnou polohu a mnozí jej považují za nejkrásnější město v Maďarsku. Podle historických pramenů bylo založeno na pěti pahorcích, takže bývá srovnáváno s Římem. Podobně jako italská metropole, má za sebou Veszprém bohatou a slavnou minulost. Už v 10. století zde vzniklo biskupství a ve středověku se zde konaly korunovace králů a královen.

Veszprém

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Ve 12. století město téměř zničili Mongolové, při jeho obnově byl na jednom z pahorků postaven nový gotický hrad, který se pak stal baštou Turků a později Habsburků. Právě sem stojí za to se vydat, protože odsud je nejkrásnější výhled na celé město.

Nejvíce pamětihodností najdete mezi severní a jižní bránou zříceného středověkého hradu. Místo představuje jakési historicko-kulturní centrum Veszprému. Úplně nejvíc je zřejmě vidět Požární věž, která je jak vysoká, tak jsou na ní umístěny věžní hodiny, které každou hodinu hrají různé melodie.

Nevšimnout si nelze také honosného biskupského paláce, který byl postaven na místě bývalého paláce královského v 18. století. Vedle něj je kaple svaté Gisely a před ní hradní studna, do níž se voda dopravovala z potoka Séd. Za pozornost stojí i další architektonické skvosty, například Proboštský dům, katedrála svatého Michala a sochy krále Štěpána I. a jeho manželky.

Mapa města