Základní informace o Egeru

Eger je město v Maďarsku a patří k nejnavštěvovanějším městům svého regionu. Rozkládá se podél toku stejnojmenné řeky Eger, v podhůří Bukových hor. Na počátku 11. století nechal na území dnešního města král Štěpán založit biskupství. Kolem biskupství se později rozrostlo město. V 2. polovině 13. století bylo biskupské sídlo přestavěno na opevněný hrad. V roce 1596 bylo město i hrad dobyty Turky. Eger se stal střediskem turecké provincie. Ve městě byla vybudovaná řada mešit a lázní. Po odchodu Turků v roce 1702 byl hrad na příkaz vídeňské válečné rady stržen.

Eger

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V centru města se nachází převážná část památek, především církevních. Náměstí Eszterházy tér dominuje arcibiskupský chrám s 54 m vysokou věží a s kupolí ve výšce 40 m. Chrám je druhou největší církevní stavbou v Maďarsku. Naproti kostelu se nachází Arcibiskupský palác s rokokovým portálem a schodištěm. Nedaleko paláce je cisterciácký kostel, jenž byl postaven v místech, kde stávala mešita. V severní části historického centra města stojí barokní srbský ortodoxní kostel s krytým schodištěm. Nedaleko náměstí Eszterházy tér najdeme lyceum z 18. století s knihovnou, hvězdárnou a astronomickým muzeem.

Naproti lycea je pěkná rokoková stavba malého proboštského sídla. Pod hradem, na náměstí Dózsa György, se dochovaly pozůstatky tureckých lázní, pocházející z počátku 17. století. Náměstí dominuje minoritský kostel postavený podle návrhu pražského architekta K. I. Dienzenhofera. Kostel je jednou z nejpěknějších barokních staveb. Nedaleko náměstí stojí 35 m vysoký minaret. Z tohoto náměstí vede strmá ulička k hradu. V prostorách hradu jsou zpřístupněny kasematy s expozicí zbraní. V biskupském paláci je Muzeum Istavána Dobó s tapiseriemi a porcelánem.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Egeru, letenky do Egeru i ubytování v Egeru.