Základní informace o Pécsi

Pécs, neboli Pětikostelí, je jedno z nejhezčích maďarských měst. Rozkládá se jižním směrem od Balatonu. Pětikostelí - Území dnešního města obývali již Římané. Za jejich vlády tu byla založena osada Sophianae. Na přítomnost Římanů upomínají dochované pozůstatky staveb a část akvaduktu.

Centrem Pécse je náměstí Széchenyi tér, obklopené pěknými barokními domy. Dominantou náměstí je původně islámská mešita paši Kasima Gáziho, dnes kostel Vnitřního města. Mešita je největší dochovanou stavbou z období turecké nadvlády. Byla postavena v 16. století. Minaret byl v roce 1753 stržen a místo něj byla postavena věž.

Pécs

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V blízkosti kostela je archeologické muzeum. Náměstí zdobí sloup Nejsvětější Trojice a kašna. Na náměstí Kossuth tér stojí městská radnice a synagoga. Ta byla postavena v roce 1869 a je jednou z nejvýznamnějších památek města.

Na náměstí Dóm tér najdeme baziliku sv. Petra, jejíž základy jsou z 11. století. Nejzajímavějším prostorem baziliky je kaple pod věžemi a krypta, která je nejstarší částí stavby. Na tomto náměstí se nachází Biskupský palác. U jeho jižní části se odkrývá vstup do mauzolea, římské hrobky ze 4. století. Na ulici Apáca utca se nachází další římská hrobka s 110 hroby a nedaleko ní stojí pohřební kaple, pocházející z roku 350. Na ulici Rákoczi út je mešita Hassana Jakovaliho. Tato mešita se pokládá za nejlépe dochovanou stavbu z období turecké kolonizace. V centru předměstí Budaiváros stojí kostel Všech svatých, pocházející ze 12. století. V severozápadní části města najdeme zoologickou zahradu. Severovýchodním směrem se nad městem zvedá kopec. Dominantu kopce tvoří kaple Havi-hegy, od které je nádherný výhled na město. Severozápadním směrem se nad Pětikostelím zvedá vrchol Misina (535 m. n. m.) s televizní věží. Na té se nachází vyhlídková plošina.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Pécse, letenky do Pécse i ubytování v Pécsi.