Architektura Maďarska

Do Maďarska můžete vyrazit za jídlem, pitím, památkami, anebo architekturou. Málokde má tak staré kořeny, jejichž části se dochovaly do dnešní doby. V zemi najdete několik pozůstatků keltských oppid, slovanských hradišť a poté i kamenných staveb, jejichž zbytky se dochovaly dodnes.

Maďarsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Rozhodně stojí za to podívat se do některého z opatství, které vznikly už v 10. století, románská architektura je velice specifická a na člověka v takových stavbách dýchne historie a jakási pokora. Takový je například klášter v Tihany nebo kostel v obci Ják.

Samozřejmě nechybí gotické stavby, mezi které už nepatří pouze ty církevní, ale i různé hrady, jeden takový najdete například v Sárváru. Maďaři stavěli obrovské hrady, protože potřebovali opevnění proti expandujícím Turkům, ačkoli se na nějakou dobu stali součástí Osmanské říše, přesto zdejší architektura nezanikla. Středověké stavby tak najdete rozeseté po celé zemi, a pokud se k některé takové památce dostanete, určitě se k ní podívejte. Kostely bývají většinou opravdu velkolepé, stejně tak komplexy opatství a klášterů.

Z novějších architektonických slohů si rozhodně nenechte ujít návštěvu budapešťského parlamentu, jehož podobiznu najdete snad na všech pohlednicích.

Parlament prý nikdy a žádným fotoaparátem nezaberete celý, jak je rozsáhlý. Pokud se vydáte podívat se dovnitř, určitě vás svou mohutností a velkolepostí uchvátí, protože jde opravdu o nádhernou a jedinečnou neogotickou stavbu.