Základní informace o Itálii

Itálie leží na jihu Evropy a sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Itálii z východu omývá Jaderské moře, z jihu Jónské moře a ze západu moře Tyrhénské a Ligurské. Celková rozloha země je 301.230 km² a má 7600 km dlouhé pobřeží. Nejvyšší horou je Mont Blanc (v Alpách), který je současně i nejvyšší horou celé Evropské unie. V zemi se nachází také dvě enklávy (teritorium, jehož zeměpisné hranice leží kompletně uvnitř hranic jiného teritoria) San Marino a Vatikán. K Itálii patří také dva velké ostrovy Sardinie a Sicílie. Na území Itálie často dochází k zemětřesením a sopečným činnostem (je zde 14 sopek, 3 jsou aktivní, nejznámějšími sopkami jsou Etna a Vesuv). Asi pět procent země pokrývají Národní parky. Z Itálie se v posledních deseti letech stala jedna z největších producentů energie z obnovitelných zdrojů. V Itálii panuje na většině území příjemné středomořské klima.

Itálie

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Itálie je pátou nejlidnatější zemí v Evropě a 23. nejlidnatější na světě, žije zde téměř 61 milionu obyvatel. Itálie patří mezi zakládající členy dnešní Evropské unie. Je členem OSN, NATO, Rady Evropy, EU, G8, G20, WTO, OECD, Schengenského prostoru a také Eurozóny (platí se zde Eurem). Itálie se řadí mezi země s největší kvalitou života a také mezi země nejvyspělejší. Hlavním městem je slavný Řím, který byl po celá staletí centrem západní civilizace. Země je rozdělena do 20 regionnů, přičemž 5 z nich mají zvláštní autonomní status (Sicílie, Sardinie, Trentino-Alto Adige/Sudtirol, Valle d´Aosta, Friuli-Venezia Giulia). Země se dále dělí na 110 provincií a 8100 obcí.

Itálie patří k turisticky vůbec nejnavštěvovanějším zemím světa. Ročně se sem přijede podívat něco mezi 40 a 105 miliony turistů. Cestovní ruch tak tvoří téměř 12% HDP. V zemi se nachází největší počet památek zapsaných v seznamu UNESCO – neuvěřitelných 47.

Mapa země