Základní informace o Janově

Janov je hlavním městem regionu Ligurie a je velmi důležitým severoitalským přístavem. Žije zde asi 600 tisíc obyvatel. Je jedním ze třech měst tvořící tzv. „průmyslový trojúhelník“. Je to páté ekonomicky nejsilnější město Itálie. V roce 2004 byl Janov vyhlášen hlavním městem kultury.

I Janov má část svého historického centra na seznamu UNESCO. Zajímavé kostely ve městě: San Donato, Sant Agostino, Santo Stefano, San Torpete. Krásná je také bazilika della Annunziata del Santissima Vastato nebo katedrála Sv. Vavřince. Většina těch památek je vystavena v románském nebo barokním slohu. Jedním z hlavních rysů Janova je Piazza De Ferrari, což je hlavní náměstí kolem kterého je umístěna Opera a Dóžecí palác, nachází se zde také dům, ve kterém se údajně narodil Christopher Columbus.

Janov

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Ve starém městě se nachází známa ulice Strada Nuova (nyní Via Garibaldi). V této ulici je plno paláců, které obývaly ty nejvýznamnější rodiny a je zde slavná umělecká škola. Zajímavá je také návštěva janovského akvária, které se nachází v přístavu (starý přístav přepraví na 3 miliony cestujících ročně, je znám díky věži Torre della Lanterna, což je vlastně středověký maják, je to nejstarší dochovaná stavba svého druhu na celém světě).

Akvárium v Janově je největší akvárium v Itálii a druhé největší v Evropě, bylo vystavěné původně pro Expo 1992 Janov. Jedná se o vzdělávací, vědecké a kulturní centrum, jeho posláním je zejména vzdělávat veřejnost. Každý rok sem zavítá asi jeden milion návštěvníků. Janov má 82 000m² veřejných parků a to jen v centru města. Součástí celého areálu je i Biosféra, což je konstrukce o tvaru koule (průměr 20 m). Uvnitř koule je malý prales s pralesními rostlinami a motýli a papoušky.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Janova, letenky do Janova i ubytování v Janově.