Základní informace o Veroně

Verona je historické město na severu země, v oblasti Benátsko, v provincii Verona, jejíž je hlavním městem, cca 30 km od Gardského jezera, na řece Adige. Verona je známá nejen díky svým nádherným historickým památkám, ale také díky W. Shakespearovi, který zde umístil děj své slavné tragédie Romeo a Julie. Historie města sahá až do starověku, kdy zde bylo keltské sídliště. Od roku 89 př. n. l. tu byla římská kolonie, z které se postupně vyvinulo současné město Verona. Již v 6. století n. l. byla Verona královským městem. Největšího rozkvětu dosáhlo město v 15. - 18. století, kdy patřilo pod Benátskou republiku.

Verona

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Díky své bohaté historii se tu dochovalo mnoho památek. Mezi ty nejvýznamnější patří amfiteátr, který dodnes slouží svému účelu, katedrála (Duomo) Verona, její stavba byla zahájena v roce 1139 a románský kostel San Zeno Maggiore, který patří údajně k nejzdobnějším v severní Itálii. Hlavním náměstím je náměstí Piazza Erbe, kde stojí známá Fontana di Madonna Verona s římskou sochou z roku 1368 a sloup sv. Marka s benátským okřídleným lvem. Dále je to náměstí Piazza dei Signori, kde se nacházejí paláce Palazzo del Capitano a Palazzo della Ragione (soudní dvůr) ze 14. století.

Nejvyhledávanějším místem je však balkón, kde údajně měl Romeo zpívat Julii. Pod balkónem se dnes nachází socha Julie. Od roku 2000 je Verona zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V současnosti zde žije cca 265 tisíc obyvatel.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Verony, letenky do Verony i ubytování ve Veroně.