Základní informace o Olbii

Olbia leží na severovýchodě ostrova Sardinie (Sardegna). Město je správním střediskem provincie Gallura, která sousedí na jihu s provincií Nuoro a na západě s okresem Sassari. Olbia byla založena Kartaginci v 5. stol. př. Kr. Po pádu Kartága obsadili město Římané a vybudovali z něj významný přístav. Středověké město Olbia se nacházelo kolem románského kostela San Simplicio. Kostel s kamennou klenbovou konstrukcí, pyšnící se starobylými římskými nápisy, byl vybudován ve 12. stol. a bez větší újmy se zachoval dodnes. Pozoruhodný je rovněž nedaleký kostel sv. Pavla (17. stol.) s kopulí a hodinami. Jen 5 km severně od města Olbia se nachází prehistorický komplex z nuragské doby Cabu Abbas. Vidět zde můžete tzv. nuragy – několik metrů vysoké věžní konstrukce ve tvaru obráceného vědra, postavené z vyrovnaných kamenů.

Olbia

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V samotném městě Olbia najdeme několik betonových pláží. Mnohem krásnější jsou ale pláže v okolí. Krásné moře vhodné i k potápění se nachází v okolí osady Golfo Aranci. Jen 5 km odtud se nachází záliv Golfo di Marinella s dlouhou písčitou pláží. Milovníci divočiny si zamilují pláže na pobřeží Costa Smeralda, severně od přístavu Olbia.

Olbia je výborným východiskem pro výlety na zajímavá okolní místa, kterých je nespočet. Východně od pobřeží se zvedá z moře do výšky 565 m impozantní ostrov Tavolara. Kolem ostrova je možné podniknout denní nebo noční vyjížďku na lodi s proskleným dnem, které umožní pozorovat podmořský život. Asi 20 minut plavby severním směrem od města Olbia leží souostroví Maddalena se stejnojmenným národním parkem. Při návštěvě rozhodně nezapomeňte shlédnout opravdové perly tohoto parku, zátoky Cala Corsara a Cala Granara na ostrově Sparghi. Pověstná je také pláž s růžovým pískem (Spiagga Rosa) na ostrůvku Budelli. Sjednotitel Itálie Giuseppe Garibaldi si natolik oblíbil ostrov Caprera, že zde strávil zbytek života. Jeho hojně navštěvovaný dům dnes slouží jako muzeum. Olbia je obklopena krásnou přírodou i z pevniny. V kopcích nad městem se nachází největší jezero Sardinie Lago del Coghinas. Jezero je ideálním místem pro milovníky klidu, neboť cestovní ruch sem dorazil zatím jen částečně. Při cestě k jezeru je možné shlédnout mnoho malebných vesnic, které vytvářejí venkovskou atmosféru vnitrozemské Sardinie.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Olbie i ubytování v Olbii.