Základní informace o Turíně

Je hlavní obchodní a kulturní centrum v severní Itálii. Samotné město má necelý jeden milion obyvatel, celá městská oblast pak 1,7 milionu obyvatel. Město bývalo hlavní evropské politické centrum a je domovem Italské královské rodiny. Společně s Milánem a Janovem je Turín součástí slavného „průmyslového trojúhelníku“. Turín je někdy nazýván „kolébkou italské svobody“ je totiž rodištěm a domovem mnoha významných politiků. Turín je desátým nejnavštěvovanějším italským městem. Město je známé také díky slavnému „Turínskému plátnu“ (lněné plátno s obrazem muže, který zřejmě utrpěl fyzické trauma v souladu s ukřižováním) nebo díky fotbalovému týmu FC Turín a Juventus FC. Je sídlem automobilek FIAT, LANCIA a Alfa Romeo. Turín je domovem jedné z nejstarších univerzit v Itálii (University of Turin), které patří mezi nejlepší v zemi. V roce 2006 hostilo město zimní olympijské hry.

Turín

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Turín má, jako většina Italských měst, bohatou kulturu a historii a je známý pro jeho četné umělecké galerie, restaurace, kostely, paláce, operní domy, parky, zahrady, divadla, knihovny, muzea a náměstí. Jsou zde barokní, rokokové, neoklasicistní i secesní stavby. Královský palác v Turíně je postaven podle vzoru Versailles. Symbolem Turína je Mole Antonelliana, židovská synagoga z druhé poloviny devatenáctého století, ve které dnes sídlí National museum of Cinema, je to zřejmě nejvyšší muzeum na světě (167 metrů). Velmi navštěvovaný je také Palatine Towers, což je jedna ze čtyř římských městských bran a je to jedna z nejzachovalejších památek svého druhu v severní Itálii.

Hlavním kostelem města je Turínská katedrála. Krásný výhled na celý Turín a na zasněžené Alpy je z kopců koncem za městem, kde se nachází také bazilika Superga. Nejpopulárnějším parkem ve městě je Parco del Valentino. Ve městě se nachází Egyptské muzeum, které se specializuje na archeologii a antropologii, zejména na umění starověkého Egypta (je považován za jednu z největších sbírek egyptských starožitností mimo Egypt). Zajímavé je i Muzeum orientálního umění, kde se nachází jedna z nejvýznamnějších asijských uměleckých sbírek v celé zemi.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Turína i ubytování v Turíně.