Stećci (Chorvatsko - Makarská riviéra)

V Brele u hřbitova při farním kostele, v Tučepi u románsko-gotického kostelíka sv. Jiří či v dalších částech jihodalmátských letovisek můžete narazit na zvláštní masivní kamenné náhrobky různých tvarů, které se nazývají stećci. Některé na sobě nemají žádné ozdoby, jiné mají bohaté reliéfy. Většinou je najdeme v okolí nějakého kostelíka, kaple, hřbitova, ale i osamoceně stojící v krajině. Odpověď na otázku, kde se tyto náhrobky vzaly, není vůbec jednoduchá.

Stećci

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Vzhledem k názvu se má za to, že kameny jsou úzce spjaty s vyznavači tzv. bosenské církve. Ti žili ve středověku na území tehdejšího samostatného bosenského státu, jenž se rozkládal na části území dnešního Chorvatska a Černé Hory. Má se za to, že stećci se umisťovaly nad hroby nejen bosenské, ale i pravoslavné a křesťanské církve. Lze je tedy považovat za vrcholný projev lidové tvořivosti a umění ve středověké bosenské kultuře.

Stećci se nikde jinde na světě než v Bosně a Hercegovině, částí Chorvatska, Černé Hory a Srbsku nevyskytují. V Bosně jich je kolem 60 tisíc, v Chorvatsku 4 500, v Černé Hoře 3 000 a v Srbsku 20 000.

Nejstarší z nich pochází z počátku 13. století, poslední z nich byly vztyčeny v 16. století. Mají podobu buď kamenných bloků, desek, sarkofágů, křížů, sloupů a stél. Jejich rozměry i hmotnost se výrazně liší.