Základní informace o Biogradu na Moru

Biograd na Moru je přístavní město v Severní Dalmácii v Chorvatsku, 28 km jihovýchodně od Zadaru. K roku 2001 zde žilo 5259 obyvatel. Město má dlouhou turistickou tradici. První turisté sem začali přijíždět v roce 1920 z Československa. První hotel byl poté postaven v roce 1935. Biograd na Moru se nachází 28 kilometrů jižně od centra Zadaru. Nachází na malém poloostrově, který obklopují zátoky Bošana a Soline. V blízkosti se nachází malé ostrůvky Planac a Sveta Katarina. Průměrná teplota v lednu je 7°C a 24°C v červenci.

Biograd na Moru

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Název Biograd na More znamená v překladu Bílé město na moři. Poprvé je zmiňováno v 10. století jako město založené chorvatským králem. Stal se hlavním městem chorvatských králů a biskupů. V roce 1102 se zde Koloman Uherský korunoval uherským králem. V roce 1202, když byla Zara (Zadar) okupována křižáky ze čtvrté křížové výpravy, mnoho lidí uteklo do Biogradu. Proto je Biograd také někdy označován jako Zara vecchia.

Během 13. a 14. století bylo město pod vládou vévodů z Cetiny, templářských rytířů z Vrany a vévodů Šubićes z Bribiru. V roce 1409 bylo město začleněno do Benátské republiky, a zůstalo její součástí až do roku 1797, kdy republika padla.

Během benátsko-tureckých válek bylo město značně poškozeno, a dvakrát, v letech 1521 a 1646 vypáleno. V 16. a 17. století se v Biogradu formovala chorvatská armáda, která se značně angažovala ve válce proti Turkům. V letech 1991-1993 bylo město značně poškozeno dlouhodobým bombardováním srbských jednotek během Chorvatské války o nezávislost.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Biogradu na Moru i ubytování v Biogradu na Moru.