Základní informace o Splitu

Největší město Dalmácie s 200 000 obyvateli má bohatou historii. Bylo založeno již ve 3. století římským císařem Diokleciánem, který si zde nechal vybudovat rozsáhlý palác. Palác je unikátně zachován a tvoří jádro města. Není se co divit, že byl zapsán na seznam památek UNESCO. Severně od paláce stojí za Zlatou bránou monumentální socha biskupa Řehoře. Říká se, že když se dotknete palce biskupa, splní se vaše přání. Ve městě je katedrála sv. Domnia, postavená na místě Diokleciánova mauzolea. Jeho vstup strážila dvojice sfing z černé žuly, jež se zachovaly dodnes. Chcete-li mít pěkný rozhled, vystupte na románskou zvonici.

Split

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Od roku 1069 pak byl Split součástí Chorvatského království, které později připadlo k Uhrám. V roce 1420 zde moc získala Benátská republika, a to na dalších 300 let; během této doby se zde rozvíjela humanistická kultura. Od roku 1797 až do vyhlášení Království SHS spadal pod Rakousko-Uhersko, byl hlavním městem Dalmatské provincie. Po roce 1929 a vytvoření Jugoslávie se stalo město centrem nově vzniklé bánoviny Primorje. Za 2. světové války byl obsazen italským fašistickým vojskem a Německem.

Split je spolu s Rijekou a Zadarem hlavním chorvatským přístavem. Od roku 2004 vede ze Splitu do Záhřebu nová dálnice, díky níž je dalmatské pobřeží, hlavně jeho jižní část, dostupnější.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Splitu i ubytování ve Splitu.