Základní informace o Šibeniku

Přímořské město ležící 70 kilometrů jižně od Zadaru založili až chorvatští králové kolem roku 1060. Hlavním turistickým cílem je katedrála sv. Jakuba, zapsaná na seznam památek UNESCO. Její stavba trvala déle než sto let a snoubí se v ní architektonický styl od pozdní gotiky až po renesanci. Po ostřelování v roce 1991 byla nákladně restaurována chorvatskými i zahraničními odborníky.

Šibenik

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Roku 1298 získal statut města i vlastní diecézi. Do roku 1412 město úspěšně odolávalo snahám Benátčanů o jeho ovládnutí, o zhruba sto let později ho začala ohrožovat i Osmanská říše. Té se ho však dobýt nepodařilo; navíc v 17. století byl budován systém hradeb a pevností. S pádem Benátské Republiky se vlastníky Šibeniku stali Habsburkové; Šibenik se tak stal součástí Uherska. Po první světové válce patřil Království SHS a Jugoslávskému království; za druhé světové války byl okupován fašistickou Itálií.

Dnes je Šibenik kulturně žijícím městem – každý rok se zde pořádá Mezinárodní dětský festival (Međunarodni Dječji Festival) a jezdí sem mnoho turistů.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Šibeniku i ubytování v Šibeniku.