Kultura v New York City

New York je považován za místo zrodu mnoha kulturních hnutí, například harlemské renesance v literatuře a výtvarném umění, abstraktního expresionismu (známého také jako Newyorská škola) v malířství, hip hopu, punku, salsy a Tin Pan Alley v hudbě. Kulturním centrem města je v současnosti Broadway.

New York City

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

“Zdá se, že kultura je ve vzduchu, jako součást počasí,” napsal o New Yorku spisovatel Tom Wolfe. Mnoho významných amerických kulturních hnutí vzniklo v New Yorku, například Harlem Renaissance, která formovala černošskou literaturu ve Spojených státech. Město bylo centrem jazzového hnutí ve 40. letech a abstraktního expresionismu v 50. letech a místem zrodu hip-hopu v 70. letech. Lokální punková a hardcore scéna dosáhla vrcholného vlivu v 70. a 80. letech. Mnoho populárnách indie rockových kapel vzniklo v New Yorku v posledních letech, například The Strokes, Interpol, The Bravery, Scissor Sisters a They Might Be Giants.

New York je jedním z center americké kinematografie. Manhattan (1920), první americký avantgardní film se natáčel v New Yorku. V současnosti se zde natáčí druhý nejvyšší počet filmů ve Spojených státech. V New Yorku sídlí více než 2000 uměleckých a kulturních organizací a více než 500 galerií různých velikostí. Město dotuje místní kulturu více financemi než je roční rozpočet National Endowment for the Arts. Bohatí průmyslníci 19. století vybudovali síť kulturních center jako jsou Carnegie Hall a Metropolitan Museum of Art, které jsou celosvětově proslavené. Elektrifikace města umožnila produkci propracovaných divadelních představení. Od 80. let 19. století jsou divadla na Broadwayi a podél 42. ulice výkladní skříní muzikálového umění.

Představení, například od Harrigana a Harta nebo George M. Cohana, byla často ovlivněna místními imigranty a často odrážela témata naděje a ambicí. V současnosti tvoří muzikály největší část newyorské divadelní produkce. Největších 39 divadel s více než 500 místy je souhrnně označováno jako Broadway podle ulice, která prochází divadelní čtvrtí v okolí Times Square.

New York City

The Lincoln Center for the Performing Arts, které obsahuje Jazz at Lincoln Center, the Metropolitan Opera, the New York City Opera, the New York Philharmonic, the New York City Ballet, the Vivian Beaumont Theatre, the Juilliard School a Alice Tully Hall je největším kulturním centrem ve Spojených státech. Central Park SummerStage organizuje během léta představení v Central Parku a asi 1200 koncertů a dalších představení po celém městě.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do New York City i ubytování v New York City.