Základní informace o San Diegu

Přímořské město San Diego se rozkládá na jihozápadním okraji Kalifornie, nedaleko hranic s Mexikem. Sousedním městem je mexická Tijuana. Jde o druhé největší město v Kalifornii a osmé největší ve Spojených státech amerických. Žije zde kolem 1, 4 milionu obyvatel. San Diego láká turisty z celého světa- především díky příjemnému počasí, které zde panuje během celého roku. Průměrná roční teplota se zde pohybuje kolem 18°C.

San Diego

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

První Evropané do těchto končin zavítali již v roce 1542. Roku 1602 zde pak se svými loďmi přistál španělský conquistador Sebastian Viscaino, který místo pojmenoval San Diego. V 18. století zde byla založena první španělská misijní stanice. V roce 1869 bylo v oblasti nalezeno zlato, což odstartovalo zlatou horečku. Zaznamenán byl velký počet imigrantů, kteří do kraje přicházeli s vidinou jednoduchého zbohatnutí. Do města byla následně zavedena železnice.

Během výstavby Panamá – California v letech 1915 – 1916 byla snaha o modernizaci města, přesto zůstalo San Diego jen provinčním městem. Po napadení Pearl Harboru během 2. světové války byl do San Diega přesunut vrchní štáb Americké pacifické flotily (US Pacific Fleet) a tím začal místní ekonomický boom. Poblíž San Diega bylo nalezeno prehistorické sídliště v oblasti Salton Sea, které patří k vůbec nejstarším na americkém kontinentě. V předkolumbovských dobách byla tato oblast osídlena především lidmi mluvícími jazyky Hokan.

San Diego je dnes sídlem amerického námořnictva, má přímořské podnebí a spoustu nádherných pláží. Hlavním zdrojem příjmů města je turismus, obchod, výroba lodí, armáda, biotechnologie, počítačové vědy a elektronika. San Diego je jakýmsi kalifornským lázeňským městem, které se pyšní krásnou středozemskou architekturou, nepřeberným množstvím obchodů a ideálními podmínkami pro surfaře a potápěče. Najdete zde také bezpočet zábavných atrakcí, které si užijete nejen přes den, ale i v noci. Dále je návštěvníkům k dispozici více jak 1200 tenisových kurtů a 86 golfových hřišť, cyklistické trasy, lákavé restaurace, kvalitní shopping centra a butiky, umělecké galerie, muzea a divadla.

Mezi hlavní turistické atrakce patří Gaslamp Quarter – Čtvrť plynových lamp. Jde o jedinou část města pocházející z 19. století, kterou se podařilo dochovat až do dnešních dní. I když už měla tato čtvrť v 80. letech 20. století na mále, protože bylo rozhodnuto o její destrukci a rekonstrukci místa, podařilo se jí díky nevoli místních obyvatel nakonec zachránit. Historický Gaslamp Quarter byl zachován a jeho jedinečného charakteru dnes přitahuje turisty. Dnes zde najdeme hlavně bary, kluby a hostely.

Dalším zajímavým místem je Balboa Park, který vznikl v 19. století a v letech 1915 – 1916 se stal dějištěm konání výstavy Panamá-California a v roce 1935 výstavy Pacific-California. Během těchto výstav zde došlo k výstavbě mnoha romantických budov v pseudokoloniálním španělském stylu a různých exotických stylech. Park byl pojmenován po španělském conquistadorovi Vascovi de Balboa. Domy nacházející v parku jsou dnes domovem různých muzeí, jako třeba San Diego Museum of Arts, Museum of Man, Timken Museum of Arts, Natural History Museum a mnoha dalších.

Děti budou ve městě zvědavé především na místní Zoologickou zahradu, která patří mezi jednu z nejzajímavějších na světě. Starají se v ní o mnoho unikátních druhů (např. o pandu velkou) a její vedení se snaží velmi citlivě vytvářet výběhy a interiéry. Příjemná je procházka také po promenádě lemující přístav Embarcadero, který pochází z 19. století. Nachází se zde mořské muzeum a supermoderní Konferenční centrum. Místo zvané Little Italy vzniklo v 19. století, kdy bylo osídleno italskými rybáři. Svůj středomořský charakter se mu podařilo zachovat dodnes. Dnes se zde však nachází spousta restaurací, pizzerií a barů, krásně se zde snoubí stará a moderní architektura. Jen necelou hodinu od města můžete obdivovat alpské prostředí Laguna Mountains, nebo zavítat do sousedního Mexika.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do San Diega i ubytování v San Diegu.