Central Park (USA - New York City)

V New Yorku se rozkládají parky o rozloze asi 113 km² a také 22 km veřejných pláží. Central Park navržený Frederickem Law Olmstedem a Calvertem Vauxem je s 30 miliony návštěvníků nejnavštěvovanějším parkem Spojených států, což je o deset milionů více než u Lincoln Parku v Chicagu, který je druhý nejnavštěvovanější.

Central Park

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Central Park je od východu a západu sevřen mezi 5.a 8. avenue a na jihu začíná na 59. ulici. Jeho severní hranici tvoří 110. ulice v Harlemu. Při své délce 4 km a šířce 800 m pokrývá území asi 340 ha, není však v New Yorku největší – park Flushing Meadows-Corona ve čtvrti Queens je zhruba o polovinu větší. Unikátní ale je, že Central Park přežil více než století v samém srdci Manhattanu, kde se cena jednoho čtverečního metru pozemku počítá v tisících a někdy i desetitisících dolarů.

Central Park leží skoro přesně uprostřed newyorského Manhattanu. Roku 1844 dostal básník a vydavatel novin William Culen Bryant nápad vytvořit pro obyvatele města veřejné prostranství. Dalších sedm let o tomto záměru přesvědčoval radní města. Poté bylo vyčleněno asi 840 akrů půdy na sever od hranic města. Půda byla nevyužívaná, značně podmáčená a stálo zde jen několik chatrčí bezdomovců. Záměrem architektů Fredricka Olmsteda a Calverta Vauxe, kteří byli pracemi pověřeni, bylo vytvořit kompletní iluzi krajiny. Central Park byl založen v 60. letech 19. století, pro veřejnost byl otevřen roku 1876 a byl prohlášen za lidový park.

Na této obrovské ploše se nachází lesíky, louky, pahorky, skalní bloky i velké rybníky. Roste tu asi 75 000 stromů a žije zde mnoho zvířat. Nejčastěji se návštěvník setká s kachnami, labutěmi, špačky a veverkami, ale fauna je zde mnohem pestřejší.

Central Park

V jihovýchodním rohu parku se nachází malá zoologická zahrada. Na 72. ulici se v bezprostřední blízkosti parku nachází Dakota Apartments. Zde žil John Lennon a také zde byl roku 1980 zastřelen. Na úrovni 81. až 83. ulice vstupuje do Central Parku budova Metropolitan Museum of Art, tedy Metropolitního muzea umění. Na jeho úrovni se nachází Cleopatra’s Needle. Jedná se o 3 500 let starý obelisk královny Kleopatry, který koncem 19. století věnoval Egypt Spojeným státům Americkým. Ještě o něco severněji se nachází největší vodní plocha Central Parku – rybník Reservoir. Lákadlem parku je také Belvedere Castle, což je napodobenina středověkého hradu.

Ačkoli se občas objevují zprávy o nočních přepadeních v Central Parku, nedají Newyorčané na svou zeleň uprostřed Manhattanského betonu dopustit. Chodí sem za odpočinkem, piknikem, kulturou či sportem. Na několika místech parku se za pěkného počasí konají bezplatné veřejné koncerty pod širým nebem.

Central Park má co nabídnout všem návštěvníkům. Pohodlně je možné si park prohlédnout při jízdě na kole, kolečkových bruslích, nebo koňské drožky. Podle městských zákonů nesmí koně jezdit víc než devět hodin denně a každé dvě hodiny musejí mít čtvrthodinovou přestávku. Nejlépe je poznávat Central Park pěšky. Ztratit se zde nedá, protože první dvě číslice na každé pouliční lampě značí číslo nejbližší ulice.

Central Park je zajímavý také pro filmaře, ročně se zde točí scény z několika filmů. Tady je několik z nich: I Am Legend, Enchanted, El Cantante, Definitely Maybe, Chapter 27, The Brave One, Borat, Before the Devil Knows You’re Dead, August Rush, Where God Left His Shoes, Tonight at Noon, Spiderman 3, The Producers, The Narrow Gate, Margaret, Ira and Abby, If I Didn’t Care, House of D, The Hoax, Hitch, Hide and Seek, Devil You Know, The Devil Wears Prada, Taxi, Melinda and Melinda, The Manchurian Candidate, Little Manhattan, Jersey Girl, Christmas with the Cranks, Birth, Alfie, 13 Going On 30, Anger Management, Death to Smoochy, Elf, The Guru, A Mighty Wind, Uptown Girls, Brown Sugar, Daredevil, Igby Goes Down, Maid in Manhattan, Men in Black II, Mr. Deeds, Stuart Little 2, Sweet Home Alabama, The Panic Room, Two Weeks Notice, 25th Hour.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do New York City i ubytování v New York City.