Empire State Building (USA - New York City)

Empire State Building je po pádu dvou budov komplexu World Trade Center nejvyšší budovou v New Yorku. Tato budova ve stylu art deco byla postavena v roce 1931. Byla navržena firmou Shreve, Lamb & Harmon Associates. Má 102 pater a 381 metrů výšky a s televizní věží dosahuje 443,2 metrů. Od roku 1931 byla nejvyšší budovou na světě (prvenství převzala od Chrysler Building). Budova se otvírala v době světové finanční krize, v jejímž důsledku nějakou dobu zela prázdnotou, proto si zpočátku vysloužila novou přezdívku: Empty State Building (Budova prázdného státu).

Empire State Building

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Pokud vyjedete výtahem do 86. patra je tam vyhlídková terasa která bere dech a navždy se Vám vryje do paměti. Za 25 centů si můžete Manhattan prohlédnout všudypřítomnými dalekohledy. I když vyhlídku nenavštívíte, možná si na fotografiích všimnete zajímavých prvků ze železa ve tvaru písmene “T”. V žádné knize o New Yorku jsem to nenašel ale místní vrátný, který pamatoval stavbu mrakodrapu říkal, že “téčka” měli sloužit pro kotvení vzducholodí, které by přistávali na vrcholu věže.

Empire State Building je považována za jednu z hlavních dominant New Yorku, která se nachází v pásmu velkých mrakodrapů a nelze ji tak přehlédnout. Barva osvětlení vrcholu věže se mění podle aktuálních událostí či svátků.

Empire State Building

Do budovy vinou chybné navigace v mlze narazil dopoledne 28. července 1945 americký bombardér B-25. Při neštěstí zahynulo 11 lidí pracujících v 79. patře a tři členové posádky letounu. Nárazem ani následným výbuchem nebyla narušena statika budovy a škody tak byly vyčísleny na 1 milion dolarů.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do New York City i ubytování v New York City.