Brooklyn Bridge (USA - New York City)

Brooklyn Bridge (Brooklynský most, původně New York and Brooklyn Bridge) je jeden z nejstarších zavěšených mostů v Spojených státech. Architektem je John August Roebling. Při vyměřování pilířů si rozdrtil nohu a o tři týdny později zemřel. Práci po něm převzal jeho syn Washington, který se zmrzačil při práci v podvodním kesonu a stavbu již dále řídil pouze z nemocničního lůžka.

Brooklyn Bridge

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Má délku 1 825 metrů a vede přes řeku East River. Spojuje dvě části New Yorku – Manhattan a Brooklyn. V době jeho otevření se jednalo o největší zavěšený most na světě a první zavěšený most na ocelových lanech. Stavba začala 3. ledna 1870. Most byl dokončen po 13 letech a byl otevřen 24. května 1883. Prvním, kdo nově otevřený most přešel, byla Washingtonova manželka Emily Waren Roebling. Během prvního dne most využilo 150 300 lidí a na 1 800 vozidel. Týden po dokončení dne 30. května 1883 vznikla panika, že se most zřítí. V nastalém chaosu bylo na mostě ušlapáno dvanáct lidí. Pravděpodobně roku 1957, tedy v době, kdy Sovětský svaz vypustil na oběžnou dráhu satelit Sputnik a kdy vrcholila kubánská krize, byl v jednom z pilířů mostu vybudován protiatomový kryt. Toto tajemství bylo odhaleno až na jaře roku 2006 kdy Brooklyn Bridge procházel opravou a rekonstrukcí. Pod jeho novogotickými oblouky je promenáda pro chodce a cyklisty, z níž se naskýtá krásný výhled na panorama Manhattanu a pod tímto ochozem se nachází šestiproudá silnice.

Brooklyn Bridge

Konstrukce mostu je často označována za osmý div světa. Od svého otevření se stal symbolem New Yorku a od roku 1964 patří mezi národní historické památky.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do New York City i ubytování v New York City.