Základní informace o San José

Ve střední části Kalifornie se na konci Sanfranciské zátoky rozkládá San Jose, které je jedním z mála původních koloniálních měst Ameriky. V současnosti je také třetím největším městem ve státě a co do počtu obyvatel předčí i San Francisco. Toto rušné a moderní středisko je považováno za kulturní a obchodní centrum oblasti.

San José

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Město El Pueblo de San José de Guadalupe založili 29. listopadu roku 1777 Španělé, jako první město ve španělské kolonii zvané Nueva California (Nová Kalifornie), později přejmenované na Alta California (Horní Kalifornie). Místní farmáři zásobovali španělské jednotky umístěné v San Franciscu a Monterey. Kalifornie získala v roce 1850 nezávislost a San Jose se tak stalo prvním hlavním městem. Koloniální pueblo města se kdysi rozkládalo na území dnešního Plaza Parku, poblíž Market Street. Město teprve nedávno učinilo kroky pro zachování své historie.

Navzdory rozrůstající se zástavbě, nabízí dnes San Jose nefalšované turistické atrakce v podobě zajímavých muzeí a historických památek. Nejstarší neporušenou budovu s názvem Peralta Adobe najdete nedaleko Market Street. Postavena byla v roce 1797 a z původního španělského puebla se dochovala jako jediná. V současnosti je obklopená kavárnami a bary. V centru města se dnes nachází nevelké San Jose Museum of Art, které se proslavilo jedněmi z nejzajímavějších uměleckých sbírek v oblasti Bay Area. Stálá expozice je zaměřena na známé současné kalifornské umělce.

S muzeem umění téměř sousedí fascinující muzeum vědy Tech Museum of Innovation, které návštěvníkům nabízí pohled do budoucnosti. Je doslova nabité interaktivními exponáty, jež představují různé technické vynálezy. Hlavním cílem muzea je, aby lidé pochopili funkci hardwaru a softwaru. Do třetice je v centru San Jose možné navštívit ještě Children´s Discovery Museum of San Jose. Sídlí v rozměrné budově, která je dílem mexického architekta Ricarda Legoretta. Muzeum na své interaktivní exponáty láká celou rodinu, snoubí se zde totiž umění s technikou. San Jose je plné zajímavých muzeí a institucí. Mimo centrum se nachází rozlehlé Rosicrucian Egyptian Museum and Planetarium opatrující velkou sbírku starověkých egyptských artefaktů. Sídlí v prostorách budov postavených v egyptském a maurském stylu, kde každá síň seznamuje návštěvníky s osobitou stránkou egyptské kultury. Kromě mumií, pohřebních komor, nádob na uchovávání vnitřností zesnulých, domácího náčiní a hraček si zde můžete prohlédnout také repliku sarkofágu, ve kterém byla roku 1922 objevena Tutanchamonova mumie. Muzeum je spravováno Rosekruciánským bratrstvem, což je nesektářská organizace zabývající se skloubením moderní vědy se starověkou moudrostí.

Asi 8 kilometrů severozápadně od centra města se v areálu Jesuit University of Santa Clara tyčí misijní kostel Santa Clara de Asis, který je replikou původního kostela z vepřovic z roku 1777. Kostel ukrývá několik zajímavých exponátů, mezi nimiž naleznete zvony, které misionářům darovala španělská královská rodina. Kostel je obklopen krásnými zahradami, které jsou pečlivě udržovány. Se Santa Clara Mission sousedí De Saisset Museum, jež uchovává artefakty z této misie z 18. století. Prohlédnout si zde tak můžete početnou kolekci obrazů, tisků a fotografií.

V Kelley Parku, situovaném asi 1,5 km od centra města, se nachází více než 25 historických konstrukcí a staveb tvořících muzeum pod širým nebem. Největší pozornost v San Jose Historical Museu poutají staré tramvaje, benzinová pumpa, hotel, původní Bank of Italy a také lékařská ordinace. Do budoucna se počítá s celkem 75 objekty, díky kterým by se muzeum stalo kompletním modelem někdejšího San Jose ve skutečné velikosti.

Velkým lákadlem San Jose je také šlechtické sídlo Winchester Mystery House situované na okraji města, které je opředeno pozoruhodnou minulostí. Na tomto místě si v roce 1884 koupila nevelký statek Sarah Winchesterová, dědička jmění výrobce pušek winchestrovek. Média ji tehdy přesvědčila o tom, že pokud statek rozšíří, zažene tím duchy lidí, kteří přišli touto puškou o život. Sarah proto nechala na svém statku pracovat dělníky 24 hodin denně, 7 dní v týdnu celých 38 let, až do své smrti v roce 1922. Výsledkem je opravdu bizarní komplex budov se 160 místnostmi, které jsou zařízeny autentickým nábytkem.

To by samo o sobě nebylo tak zajímavé, ale součástí domu jsou například nikam nevedoucí chodby, schodiště končící ve zdech či okna zasazená do podlahy. Po celém objektu je z pověrčivosti použito číslo 13, nachází se zde 13 koupelen, skleníkových kopulí, oken v pokojích i žárovek v lustrech. Jelikož paní Winchesterová měřila pouze 147 cm, byly chodby široké jen 60 cm a dveře vysoké pouhých 152 cm. Aby majitelka domu zmátla duchy, každý večer chodila spát do jiné ze 40 ložnic v domě. Dům má celkem 950 dveří, 1257 oken, 47 krbů a 17 komínů. Náklady na jeho výstavbu se vyšplhaly na 5,5 milionu dolarů. Nedaleko San Jose můžete navštívit také jeden z nejlepších zábavních parků v Kalifornii. Great America Park se rozkládá na ploše 40 hektarů a nabízí plno rozmanitých atrakcí pro děti i dospělé.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do San José i ubytování v San José.