Newyorské metro je největším systémem metra na světě co do počtu stanic kterých je 468. Ročně metro přepraví 1,5 miliardy cestujících, což je třetí největší počet na světě. Newyorské metro je unikátní tím, že většina linek je v provozu 24 hodin denně, což kontrastuje s londýnským, pařížským či tokijským metrem, které jsou v noci uzavřeny.
Verrzano-Narrows Bridge je nejdelší visutý most ve Spojených státech, Hollandův tunel byl prvním mechanicky odvětrávaným tunelem určeným pro automobily na světě.
SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Ve městě je provozováno asi 12 000 charakteristických žlutých taxíků, Roosevelt Island je s Manhattanem spojen lanovkou a Manhattan je s dalšími místy uvnitř i mimo hranice města spojen trajekty.
New York má největší flotilu autobusů ve Spojených státech. Železniční síť spojující předměstské oblasti ve státech New York, New Jersey a Connecticut má více než 250 stanic a 20 linek. V New Yorku se nachází dvě nejrušnější železniční stanice Spojených států, Grand Central Terminal a Pennsylvania Station.
Do New Yorku směřuje nejvíce pasažérů mezinárodních leteckých linek v rámci Spojených států. V oblasti fungují tři velká letiště, John F. Kennedy International, Newark Liberty International a LaGuardia a plánuje se rozšíření Stewart International Airport, poblíž Newburghu. Tato tři letiště v roce 2005 využilo asi 100 milionů cestujících a vzdušný prostor nad New Yorkem tak byl nejhustější ve Spojených státech. Přibližně čtvrtina Američanů, kteří letěli v roce 2005 do zahraničí, využila letiště JFK a Newark.
Díky masivnímu využívání hromadné dopravy, více než 120 000 cyklistům a mnoha pěším je New York energeticky nejefektivnějším velkým městem ve Spojených státech. Zatímco ve Spojených státech je pěší chůze a jízda na kole využívána jako forma dopravy v 8% případů, v New Yorku to je 21%.
New York má také síť dálnic, které spojují město s New Jersey, Westchester County, Long Islandem a Connecticutem. Tyto dálnice využívají k dojíždění miliony obyvatel a jsou zde tudíž běžné dopravní zácpy, především během dopravní špičky. George Washington Bridge je považován za jeden z nejvytíženějších mostů na světě.
Pro Manhattan je charakteristické dělení ulic na streets vedoucí z východu na západ a avenues vedoucí ze severu na jih. Mnoho newyorských ulic je celosvětově známo, například 5. Avenue s luxusními obchody, Wall Street jako sídlo burzy, nebo Broadway jako sídlo muzikálových divadel.
Metro
Metro v New Yorku je nejlepším místem kde se dá ztratit.
Historie Newyorského metra (subway) sahá až do 27. října 1904, kdy byli metrem přepraveni první pasažéři. Samozřejmě že do dnešního dne prošla podzemka obrovským rozvojem a v listopadu 2008 tak má přes 1 300 km kolejí, 26 linek, 468 stanic a v běžný pracovní den přepraví neuvěřitelných 6,5 milionu cestujících. Newyorské metro je jedním z mála městských dopravních systémů na světě, které pracují 24 hodin denně, 365 dní v roce.
V newyorském dopravním systému se používají předplacené elektrické karty (MetroCard).
Základní cenový tarif je 2,25 $ při použití MetroCard, jinak 2,50 $. Koupit můžete také časové jízdenky – týdenní (29 $, zlevněná 14,50 $) a 30-denní (104 $, zlevněná 52 $). Cestující, kteří splňují podmínky pro snížené jízdné, platí polovinu, až tři děti do 112 cm mohou v metru a místních autobusech jezdit zdarma, pokud je doprovází platící cestující, děti do dvou let jedou zdarma i v expresních vozech, pokud budou sedět na klíně platícího dospělého. Kompletní ceník můžete nalézt na webu dopravního podniku MTA. Jízdenky koupíte v pouličních obchodech (novinové stánky apod.), v budkách na jednotlivých stanicích nebo v automatech. Systém plateb je poměrně složitý, před cestou do New Yorku doporučuji nastudovat.
Taxi
Mezi symboly New Yorku bezpochyby patří světově proslulé žluté taxi. Slavný yellow cab vás v New Yorku zaručeně nemine. Může se vám i stát, že na ulici nebudete vidět nic jiného než řady žlutých taxíků.
Jde o oficiální službu, což znamená i určitou záruku kvality nebo spíše standardních služeb a garantovaných cen. Například pokud Vám na letišti nabízí odvoz nějaký jiný taxík, než žlutý, je obecně doporučeno takovou službu nebrat. Ceny yellow cabů jsou jednotné (nebo by alespoň měly být). Za cestu na letiště JFK či opačným směrem zaplatíte cca 50 dolarů, a to vždy. Jinak si na jednu cestu taxíkem připravte cca. 7 dolarů. K ceně se obvykle počítá ještě mýtné a spropitné, nicméně to je minimální částka. Stačí na něj zamávat, zaparkuje u chodníku a můžete nastoupit. Pozor, nikdy nevystupujte na straně do silnice, vždycky jenom na stranu k chodníku, nebo se na vás taxikář pěkně oboří.
Taxík je i slušně vybaven. Od řidiče jste odděleni přepážkou a taxíky vám pomocí GPS navigace ukazují vaši cestu. Na monitoru malé televize v taxíku rovněž v menší míře můžete sledovat různé zprávy a podobně. Přestože řidiči mohou mluvit různými přízvuky, anglicky se s nimi rozhodně domluvíte v pohodě.
Zkrátka platí, že yellow cab je spolehlivá služba prakticky vždy víte, co od ní očekávat (na rozdíl od našich taxi služeb například).