Doprava v Rumunsku

Nejpohodlnějším způsobem dopravy v Rumunsku je vlak. Pozor však na jízdenky, v Rumunsku není zvykem kupovat si je až ve vlaku a průvodčí se na to také netváří nijak radostně. Spíše naopak. Navíc mnoho vlaků, i těch osobních, bývá místenkových. Cena jízdenky bývá mnohem nižší, než jsme zvyklí u nás. Při jízdě vlakem se můžete kochat nejen krajinou, ale i spolucestujícími. Pozor však na to, že vlaky nejezdí všude, pokud se chcete vydat do méně obydlených částí země, budete muset využít autobus, který je však o dost méně spolehlivý.

Rumunsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Autobusová síť je v zemi nedostatečně pokrytá a do venkovských oblastí se tímto druhem dopravy téměř nedostanete. Navíc spoje jezdí v dost velkých časových intervalech a přesnost není jejich silnou stránkou. Cestovat v Rumunsku lze samozřejmě i autem, připravte se však na některé problémy. Tradičním účastníkem silničního provozu je zde koňský povoz, který vás může značně zdržet. Potkat jej navíc můžete i v noci a nebývá osvětlen. Automobilový provoz zde není tak hustý jako u nás a také silnice jsou často jen prašnými cestami postrádajícími asfalt. Některé cesty však mají lepší povrch než naše dálnice. Jedinou dálnicí, která zde existuje, je komunikace vedoucí z Piteště do Bukureště. Problémy nejsou ani s čerpacími stanicemi, je jich zde dostatek. Lepší je nechávat auta na hlídaných parkovištích.

V zemi existuje i vnitrostátní letecká doprava, ale není běžnými občany příliš využívána. Nabízí lety z Bukurešti do zhruba desítky velkých měst. Využít můžete v Rumunsku i taxíky, jejich cena je levnější než u nás, vždy je však potřeba smlouva nebo se na ceně domluvit předem. Velmi běžné je v Rumunsku cestování stopem. Pokud chcete cestovat právě tímto způsobem, stačí si stoupnout k silnici. Pozor však na to, že se zde většinou za autostop platí, nejlepší proto je dohodnout si cenu za svezení předtím, než do auta nastoupíte.