Rumunsko - IaşiRumunsko

Základní informace o Iaşi

Oblast dnešního města byla osídlena již ve 4. století př. n. l. První písemné zmínky o městě pocházejí z konce 14. století. V roce 1565 se stalo Iaşi hlavním městem Moldávie. V letech 1859 - 1862 bylo dokonce hlavním městem Rumunska. Od té doby město začalo ztrácet na významu. Dnes je jedno z nejvýznamnějších měst v zemi.

Iaşi může díky své dlouhé historii nabídnout mnoho památek. Je zde témě 100 pravoslavných kostelů. Nejvyhledávanější je historická část města Platoul de Aur, kde se nacházejí ty nejcennější památky Palác kultury, Unirii (Piata Unirii), kostel sv. Mikuláše z 15. století, metropolitní katedrála sv. Paraschiva a kostel Trei Ierarhi. Palác kultury je domovem knihovny a 4 muzeí - Moldavské historické muzeum, Etnografické muzeum, Muzeum umění a Muzeum vědy a techniky.

Iaşi

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Další turistické zajímavosti města Iaşi jsou radnice, Moldavská filharmonie (Filarmonica Moldavsko), Národní divadlo Vasile Alecsandri (Národní Teatrul Vasile Alecsandri) a hotel Traian, ve kterém v roce 1934 strávila nějaký čas slavná švédská herečka Greta Garbo.

Krásná je také městská část Cartierul Ticau, která je typická svými starými vilovými čtvrtěmi. Mezi židovské památky patří Velká synagoga a židovský hřbitov. Milovníci přírody mohou navštívit místní botanickou zahradu nebo se projít v parku Copou (Parcul Copou). Za kulturou můžete vyrazit do místní filharmonie, opery nebo národního divadla. Večer se můžete také vydat do klubu Presei (Clubul Presei), kde se hraje hlavně alternativní a rocková hudba.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Iaşi, letenky do Iaşi i ubytování v Iaşi.