Rumunsko - TemešvárRumunsko

Základní informace o Temešváru

Město, které je považováno za kolébku revoluce, leží u maďarských a srbských hranic. Představuje ekonomicky vyspělou část oblasti Banát. Najdeme zde nejen dopravní uzel, ale i mezinárodní letiště, které patří k nejlepším v zemi, technickou vysokou školu. Rumunsky se nazývá Timisoara. Temešvár patřil k prvním městům v celé Evropě, kde byla zavedena koněspřežná tramvaj či elektrické pouliční osvětlení.

První zmínka o městě Temešvár pochází kolem roku 1000, ale podle některých vzniklo až v roce 1212. Jisté je, že celá oblast byla v roce 1010 připojena k Uhrám. Ve 13. století město vyplenili Mongolové a o století později se občas stalo sídlem uherských králů. Poté, co byla celá oblast i Rumunsko dobyto Turky, zde zřídili centrum nové provincie.

Temešvár

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Město je známé také politicky, protože právě zde vypukla v roce 1989 revoluce proti režimu Nicolae Ceauşeska. Lidé se shromáždili na centrálním náměstí Piata Operei a komunistická vláda nařídila armádě, aby do nich střílela. Oběti dodnes připomínají památníky na hlavním náměstí.

Místo bývalé radnice dnes najdeme hudební fakultu místní univerzity, známá je i pěší zóna Piata Unirii s morovým sloupem a budovami v barokním slohu. Kromě toho najdeme ve městě i římskokatolickou katedrálu, muzeum výtvarného umění, etnografické muzeum a skanzen, který najdete asi 5 km za městem.

Mapa města