Rumunsko - BanátRumunsko

Základní informace o Banátu

Jednou z nejzajímavějších a v poslední době i Čechy hojně navštěvovaných oblastí Rumunska se stává Banát. Centrem celé oblasti je město Temešvár, oblast je však pro nás zajímavá tím, že zde najdete několik českých vesnic, kde se dochovaly zbytky naší původní kultury. Ve 20. letech 19. století sem z Čech po Dunaji připlulo mnoho lidí, kteří zde chtěli najít lepší život. S sebou si přivezli tradiční českou kulturu a lidové umění, které zde zachovávají dodnes. Na levém břehu Dunaje postupně vzniklo osm vesnic, dnes jich je šest. Na protějším břehu existuje pouze jedna.

Banát

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Původní česká kultura se zde zachovala především pro izolaci a nepřístupnost českých vesnic. Lidé zde používají i některé zastaralé výrazy. Žije zde celkem asi dva tisíce původních Čechů, jejich počet se však neustále snižuje, protože obyvatelé odcházejí za prací do Čech a často se vrací do oblastí, odkud před dvěma sty lety odešli jejich předci.

Za návštěvu určitě stojí vesnice Svatá Helena, která patří mezi největší a je pro svou nízkou nadmořskou výšku i nejlépe přístupná. Žije v ní asi 400 obyvatel. Největší českou vesnicí v Banátu je Gerník, kde žije asi pět stovek lidí. Mezi další vesnice patří Rovnesko, Eibentál či Bígr nebo Šumice. Do vesnic se ze Svaté Heleny dostanete po značené stezce.

Doprava sem je poměrně složitá. Kromě auta se sem nejlépe dostanete autobusem, musíte ovšem často přesedat. Návštěva však rozhodně stojí za to.

Mapa lokality

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Banátu, letenky do Banátu i ubytování v Banátu.