Svátky a zajímavosti Chorvatska

Během státních svátků v Chorvatsku jsou obchody, banky a úřady zavřené. Bude proto třeba si zjistit, které dny jsou v Chorvatsku uznány jako dny pracovního klidu. Kromě toho se během roku konají nejrůznější kulturní slavnosti a festivaly. Kultury si můžete užít i v kinech a na koncertech, zejména ve větších turistických letoviscích.
Kromě oficiálních svátků, které se dodržují v celé zemi, se v jednotlivých oblastech Chorvatska konají i různé místní festivaly, které mají ráz lidových slavností a jsou doprovázeny folklórními tanci a hudbou. Některé z těchto slavností mají již letitou tradici, některé jsou pořádány jen kvůli turistům. Nenechte si však ujít např. dožínky, rybářské slavnosti nebo třeba svátky vína. Každá z obcí také oslavuje jednou v roce svého patrona.

Chorvatsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V únoru se v Opatii koná tradiční karneval s lidovými maskami z ovčích kůží a beraních rohů. V březnu (někdy v dubnu) zažijete v Chorvatsku oslavu Velikonoc se specifickým velikonočním procesím. V červnu se v nejmenším městě světa, Humu, konají tradiční slavnosti s volbou starosty, červenec je měsícem festivalů a lidových veselic (například Filmový festival v amfiteátru v Pule, festival Dalmatinskich Klapa v Omiši). Mezinárodní letní festival se koná v červenci a srpnu ve městě Krk, v Punatu a na klášterním ostrově Košljun. Rovněž můžete zavítat na Kulturní léto v Zadaru, které je plné hudebních večerů s koncerty barokní a renesenanční hudby. V září se v městečkách Buje a Umag koná tradiční slavnost hroznů, kdy všichni vinaři z okolí pochodují tradičním průvodem. Různé slavnosti končí zhruba v říjnu, kdy se koná Marunada, tradiční svátek čerstvých jedlých kaštanů v Lovranu. V Chorvatsku si tak prostě každý najde to svoje!

Státní svátky


1. ledna: Nový rok
6. ledna: Tři králové
březen-duben: Velikonoce, zahrnují Velikonoční pondělí
1. května: Svátek práce
květen: Svátek Božího těla
22. června: Den boje proti fašismu
25. června: Den Státnosti
5. srpna: Den vítězství a díkuvzdání
15. srpna: Nanebevzetí Panny Marie
8. října: Den nezávislosti
1. listopadu: Všichni Svatí
25.-26. prosince: Vánoce