Jazyk v Turecku

Turečtina jako jeden z mála jazyků nepatří mezi indoevropské jazyky, je to totiž jazyk Turkický. Do této větve jazyků patří ještě turkmenština a ázerbájdžánština. Podobnost těchto jazyků s nějakým běžným jazykem který známe je téměř nulová. O Turcích se říká, že mají nevídanou schopnost se učit cizí jazyky. A tak když turisté prochází po místních ulicích, Turkové se snaží nalákat vás do svých obchůdků a použijí klidně u toho 10 jazyků najednou. Angličtina, čeština, ruština. Vyzkouší cokoliv. Žádný jazyk pro ně není problém.

Turecko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Jazyk, kterým se tu dá nejčastěji se domluvit je angličtina. Popřípadě je to možné zkusit i s němčinou či francouzštinou. S dorozuměním se v Turecku nebývá moc problém. Horší situace ale může nastat v zapadlých oblastech Turecka. Zde se najdou ještě obyvatelé, kteří jinak než turecky neumí. Říká se ale, že pokud jde o obchod, domluví se s vámi rukama i nohama.

Výhodu Turečtiny je, že až na speciální znaky se úplně stejně čte jako píše. Písmo používané v Turecku je Latinka. Tu zavedl právě Kemal Atatürk.

Výhodou ale zůstává si před odjezdem najít a naučit alespoň pár základních slovíček. Místní lidé snahu turistů přijmou s nadšením.

Základní fráze


ahoj: Merhaba
děkuji: Teşekkür ederim
ano: Evet
ne: Hayır

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Turecka, letenky do Turecka i ubytování v Turecku.