Harpijská hrobka (Turecko)

Harpijská hrobka je komnata lemovaná mramorovými sloupy. Stojí v opuštěném městě Xanthos, hlavním městě starověké Lycie, která ležela v oblasti jihozápadní Anatolie v dnešním Turecku. Datace vzniku je odhadovaná na 480-470 př. n. l. Předpokládá se, že by to mohla být hrobka Kybernise, krále sídlícího v městě Xanthos.

Harpijská hrobka

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Mramorová komora je vytesaná v řeckém archaickém stylu. Spolu s mnoha jinými stavbami v Xanthos je silně ovlivněna řeckým uměním, ale jsou zde i náznaky neřeckého vlivu na řezbářské práce. Památník získal svůj název od čtyř vyřezávaných ženských okřídlených postav, které připomínají Harpie. Identity a významy vyřezávaných figur jsou nejisté, ale obecný názor který tu panuje je, že to harpie nejsou. Alternativní výklad zní tak, že postavy představují scény posledního soudu.

Řezbářské práce byly odstraněny z hrobu v 19. století archeologem Charlesem Fellowsem a byli převezeny do Anglie. Fellows navštívil Lycium v roce 1838 a přemístil nalezené pozůstatky kultury, která do té doby byla prakticky pro Evropu neznámá. Fellows shromáždil velké množství materiálu z Xanthos v Britském muzeu v Londýně. Dnes je v muzeu možné shlédnout mnoho exponátů právě z této oblasti.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Turecka, letenky do Turecka i ubytování v Turecku.