Doprava v Turecku

Po Turecku se dá cestovat mnoha způsoby. Častým dopravním prostředkem tu je auto. Silniční síť se tu nestále zhušťuje. Hlavní města jsou spojena čtyřproudou silnicí. Povrch silnic bývá kvalitní, pouze na východě může být o něco horší. Hlavní silnice jsou dobře hlídány policisty, na radar tu narazíte velmi často. Pokuty jsou ukládány na místě za rychlostní přestupky. Řidiči pronajatých automobilů musí zaplatit pokutu při návratu vozidla do půjčovny. Jezdí se na pravé straně silnice.

Turecko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Pro turisty je běžné půjčovat si automobily v půjčovnách. Auto je možné zapůjčit si i s řidičem. Na krátké vzdálenosti je výhodné si vzít taxi. Taxíky jsou tu na každém rohu ve všech tureckých městech a jsou rozpoznatelný podle pestré černé a žluté barvě. Při delší jízdě je dobré domluvit si cenu předem. Zvláštností tu je kolektivní taxi, který jezdí po konkrétních trasách. Každý cestující zaplatí v závislosti na ujeté vzdálenosti.

Autobusy a trolejbusy fungují v Istanbulu, Ankaře a Izmiru. Autobusy jsou také ve všech ostatních velkých městech. Autobusy jsou obecně spolehlivé a moderní. Jízdenky jsou v předprodeji ve stáncích, nebo je také lze zakoupit přímo u řidiče. Ankara a Istanbul mají systém metra.

Na delší vzdálenosti je oblíbená doprava vlakem. Mnoho vlakových souprav má lůžkové vozy, lehátka a restaurace. Některé z nich jsou také klimatizovány. Ceny jízdenek jsou poměrně nízké, ale výjimkou jsou rychlíky. Jízdenky v rychlících jsou poněkud dražší. V dopravě v Turecku lze poměrně snadno uplatit různé slevy. Slevy 20% jsou k dispozici pro studenty, početné skupiny, cyklisty a pro cestující nad 60 let. Děti mladší sedmy let cestují zdarma.

Nejvyužívanější dopravní tepna, cesta z Istanbulu do Ankary, trvá od 6 hodin a 30 minut do 10 hodin. Délka trasy je závislá na typu vlaku. K dispozici je také vysokorychlostní železniční spojení z Ankara do Konya, který trvá jednu hodinu a patnáct minut.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Turecka, letenky do Turecka i ubytování v Turecku.