Doprava ve Francii

Železniční síť Francie je druhá největší v západní Evropě, hned po té německé. Je provozován společností SNCF. Vysokorychlostní vlaky, které se po této železnici prohání vlastní Thalys, Eurostar a TGV. Vlaky jezdí rychlostí až 320 km/h. Železnicí se z Francie dostanete do všech ostatních evropských zemí, kromě Andorry. Ve Francii prakticky neexistuje vnitrostátní autobusová doprava, všechny takovéto spoje zajišťuje díky své kvalitě a rychlosti doprava vlaková.

Francie

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Ve Francii je asi jeden milion provozuschopných silnic, a tak patří mezi země s nejrozsáhlejší silniční sítí na evropském kontinentu. Pařížský region je obklopen velmi hustou sítí silnic a dálnic, které spojují hlavní město prakticky se všemi ostatními částmi země. Na silnicích se neplatí žádné dálniční známky a tak podobně, ale na dálnicích jsou mýtné brány. Cestování autem je tedy velmi pohodlné, ale je zde bohužel poměrně vysoká cena benzínu. Samozřejmě si sebou na cestu nesmíte zapomenout vzít řidičský průkaz. Za překročení pravidel se platí vysoké pokuty, takže se řiďte předpisy. Auto si můžete i půjčit, půjčovné se pohybuje mezi 50 a 80 EURy na den, za týden to pak dělá asi 300 EUR.

V zemi je 475 letišť. Pařížské letiště Charles de Gaulle je největší a nejvytíženější letiště v zemi. Francie má deset hlavních přístavů, z nichž největší je přístav v Marseille, ten je také největším přístavem, který sousedí se Středozemním mořem. V zemi je také 12 261 km vodních cest. Projížďka po nich je neuvěřitelným zážitkem. V rámci městské dopravy jsou velmi dobře vyvinuté tramvajové služby a autobusová doprava. Najdete zde ale i trolejbusy a metro.

Metro jezdí v Lille, Lyonu, Marseille, Toulouse a samozřejmě v Paříži. Vstup do metra je ve všech stanicích omezen turnikety. Na některých místech jsou turnikety i mezi přestupy, takže je opravdu nejvýhodnější zakoupit si například týdenní jízdenku, která stojí sice okolo 30 EUR, ale i tak vyjde levněji, než si kupovat stále nové a nové lístky.