Základní informace o Paříži

Paříž leží v pánvi ohraničené Montmartre, Belleville, Chaillot a Montparnasse, které dnes patří již zcela organicky k městu. Historické centrum města tvoří ostrovy Ile de la Cité a Ile St-Louis. Na jižním levém břehu Seiny terén stoupá, zatímco severní břeh pokrývá několik kilometrů široká, kdysi bažinatá rovina. Nejvyšším bodem je pahorek Montmartre, který při svých 129 metrech nadmořské výšky přečnívá Paříž přibližně o sto metrů.

Frederyk Chopin před více než 150 lety řekl: „Paříž je všechno, co chceš!“ a platí to dodnes.

Paříž

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Klikaté uličky a velkolepé bulváry, proslulé monumentální stavby a zanedbané zadní trakty, mondénní obchody a prvotřídní restaurace, malá bistra a ošuntělé hospody, moderně zrenovované čtvrti a bezútěšná, umouněná předměstí, honosné operní scény a zakouřené sklepní jazzové kluby, sebevědomí občané, zdrogovaní umělci a bezdomovci, lesk a bída metropole v nesčetných stupních a nuancích – v Paříži je zkrátka všechno.

Vždyť se na výstavbě Paříže podílela po staletí celá Francie. Kromě obyvatel ze všech francouzských provincií přijala metropole do své náruče také přistěhovalce a azylanty. Umělci z celého světa tu pociťovali víc než kdekoliv jinde blízkost Parnasu. Dokladem trvalé přitažlivosti Paříže jsou přibližně dva miliony přijíždějících turistů ročně.

Bez ohledu na to, jakou Paříž návštěvník hledá, může k jejímu osobitému kouzlu proniknout jen tehdy, když se nechá volně unášet a dopřeje si dostatek času k pozorování života na ulicích a náměstích, v kavárnách a na tržnicích. Paříž je jeviště, na němž jsou dějiny kulisami a divadlo života nepřetržitým představením. Cílem cesty do Paříže by mohlo být i zhlédnutí jednoho dějství této divadelní hry.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Paříže, letenky do Paříže i ubytování v Paříži.