Základní informace o Versailles

Versailles se nachází 25 km jižně od Paříže. Původně to byl lovecký zámeček, který Ludvík XIV. nechal přestavit na jeden z nejkrásnějších zámků na světě. K zámku patří i zahrady a Velký a Malý Trianon, v areálu se také nachází malá vesnice Le Hameau.

Zámek je postaven v barokním stylu a pochází ze 17. století. Architektem zámku byl Le Vau a zahrady Le Notre, rozšíření zámku se později ujal architekt Jules Hardouin-Mansart. Práce trvaly více než 50 let. Král Ludvík XIV. se velmi rád obklopoval množstvím lidí. Přes den tu bývalo několik desítek tisíc osob a tisíce sloužících. Sláva Versailles začala upadat hned po smrti Ludvíka XIV. Až v roce 1722 se život do zámku znovu vrátil. V době svého největšího lesku bylo Versailles hlavním městem království a důležitým administrativním centrem.

Versailles

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Po vypuknutí Velké francouzské revoluce (1789) se královská rodina definitivně odstěhovala do Paříže a žádný další francouzský panovník zde již nikdy nepobýval. Zámek pomalu chátral a za vlády Napoleona I. se dokonce uvažovalo o jeho zbourání. Zachránil jej Ludvík Filip, který ho přeměnil na muzeum. Do původního stavu byl zámek dorekonstruován až po první světové válce.

Versailleské zahrady se rozkládají na ploše cca 100 hektarů. Od zámku k nejzápadnějšímu kraji zahrady se můžete projít po 950 metrů dlouhé promenádě. V zahradách je spoustu teras a fontán, velké množství soch a sousoší. Na zahrady je nejkrásnější pohled z terasy v průčelí zámku, na které můžete obdivovat dvě obří vázy nazvané Válka a Mír. Je zde i Velký kanál, po kterém se můžete projet na lodičce, spolu s Malým kanálem tvoří vodní plochu ve tvaru kříže. Velmi zajímavou podívanou jsou tzv. Vodní hry, které se konají o víkendech od 11:00 (procházíte se celou zahradou a sledujete krásu fontán a okolního umění). V zahradě je na 1200 stromů.

Kolem Velkého kanálu se můžete dostat k Malému a Velkému Trianonu. Ke zhlédnutí zde jsou sbírky historických kočárů, povozů a nábytku. Zámek je otevřen od 9:00 do 17:00 hodin, kromě pondělí. Základní vstupné do zámku je 13,50 €. Do zámeckého parku se můžete podívat už za 7 €.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Versailles i ubytování ve Versailles.