Turecko - AntalyaTurecko

Perge (Turecko - Antalya)

Perge je název pro obrovské archeologické naleziště, které skrývá vykopané město z období Říma. Po vstupu do tohoto naleziště vás na první pohled uchvátí bechderoucí prostor se spoustou sloupů, bran a nízkých zbytků zdí domů. Vše je tu obklopeno mohutnými hradbami. Jediná škoda je, že hradby jsou na mnoha místech působením času rozpadlé. Mezi nejkrásnější stavby patří budova, z které vytékal pramen tekoucí od městské centrální říčky s kaskádami. Dnes už sice vyschl, ale budova tu dodnes stojí. Do Perge je možné zajít i bez průvodce, jelikož se tu všude nacházejí informační tabule popisující jednotlivé budovy. Text je na nich napsán v několika světových jazycích.

Perge

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Velká část města dodnes stále spí pod zemí. Na vykopávky není ani čas ani peníze a tak mnohé taje měst na objevení ještě čekají. Na prohlídku do areálu se dá dostat jen za poplatek, který dnes činí asi 15 YTL. Na české koruny přepočten to je asi 170 Kč. Zadarmo se dá dostat do veliké ho stadionu před areálem. Ten slouží místním k vybudování stánků, ve kterých prodávají mnohé předměty. Nejoblíbenější tu jsou onyxové šperky. Šperky nejsou drahé, ale je opravdu nutné hodně dlouho a výrazně smlouvat. Cesta do Perge není složitá. Doveze Vás tam autobus nebo minibus pravidelně jezdící z Antalye. Je možné dojít sem i pěšky, ale zabere to opravdu hodně času.

V helénském a římském období bylo Perge opravdu důležitým místem. Nějakou dobu tu byl i jeden z apoštolů Svatý Pavel. Další známou osobností zde žijící byl matematik Apollónios z Pergé. Ten se proslavil sestrojením tečné kružnice ke třem daným kružnicím. Pokud se kružnice dotýkají a postup se stále opakuje, vznikne soustava kružnic, které plně zaplňují plochu. Apollónios také napsal dílo Kónika, pojednání o kuželosečkách.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Antalye i ubytování v Antalyi.