Turecko - AntalyaTurecko

Městské části Antalye

Antalya se dělí na Staré a Nové město. Stará Antalya je úžasné místo, na první pohled oslavující řeckou kulturu. Řekové zde totiž žili až do počátku 20. století. Starou Antalyou se proplétají úzké romantické uličky, většinou vytvořené v kamenné a dřevěné architektuře. Staré město se nachází v blízkosti přístavu. Přístav leží na západní straně a je dnes používán převážně ke kotvení jachet. Staré město se rozkládá přibližně 30 metrů nad přístavem. I přístav je velmi oblíbeným turistickým cílem a tak se k němu dá dostat po dlouhých schodech nebo po příkré silnici.

Antalya

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V přístavu jsou restaurace, obchody, ale to není zdaleka vše. Přístav holduje i umění a tak se tu nalézá moderní menší amfiteátr. Turci nazývají staré město Kaleiçi. Mnoho domů ve starém městě je poněkud zpustlých. Ale většina je dnes už přestavěna na penziony, nabízející turistům širokou nabídku služeb. Staré město stále prochází rekonstrukcí a tak tu v roce 2008 byla vystavěna nová dlažba. Dominantou ve starém městě je hnědý Flétnový minaret, původně nazývaný Yivli minare. Je to starobylý cihelný minaret, jehož výstavba se datuje až do 13. století. Další chloubou města je starý byzantský kostel nazývaný Kesik minare.

Staré město je útulně malé. Uličky tu jsou ale tak křivolaké, že ztratit se tu dá poměrně snadno. Staré město na východní straně obklopují hradby s Hadriánovou branou, která je v noci nádherně osvícená. Snad jedinou nevýhodou Starého města je jeho vzdálenost od pláže. Na dopravu k ní je nutné použít tramvaj. Nové město není oficiálním názvem pro část Antalyi. Spíš to je souhrnný název pro části kromě Starého města a přístavu. V nové Antalye žijí téměř 2 milióny lidí. Město je značně monotónní. Velmi často tu jsou vystavěné šestipatrové domy v téměř pravidelné čtvercové síti, v jejichž přízemí nalezneme mnoho obchůdků. Asi nejzajímavější část města je bulvár Şarampol, který leží severně od starého města. Další zajímavostí vhodnou k návštěvě je Archeologické muzeum. To leží u útesu nad pláží Konyaalti.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Antalye i ubytování v Antalyi.