Turecko - AntalyaTurecko

Doprava v Antalyi

V Antalye nalezneme autobusové nádraží, které se nazývá Otogar. Leží asi 4 kilometry severně od města. Je to podél silnice vedoucí do Ankary. Autobusové nádraží je moderní, velmi čisté a pro turisty příjemné. Občas tu sice bývá velké množství turistů, ale nádraží je připravené i pro velké počty lidí. Skládá se totiž ze dvou terminálů. První terminál slouží k odjezdům do dalších tureckých měst. Druhý terminál byl vystaven pro cesty mikrobusů do nedalekého okolí. Otogar se snaží zpříjemnit chvilky čekání a tak tu nalezneme mnoho stánků s občerstvením, směnárnu i bankomat. Autobusová doprava v Turecku je na dobré úrovni. Zdejší autobusy většinou disponují jak klimatizací, tak i televizí. Pouze při cestě na velmi krátké vzdálenosti je možné, že dostanete autobus o něco hůře vybavený.

Antalya

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Problémem autobusů je, že z otogaru do města se sice pohodlně a kdykoliv dostanete, ale jen do západního města. Do starého města autobusy vůbec nezajíždějí a tak je nutné sehnat jinou dopravu. Autobusy v Turecku musí být speciálně označené výraznými modrými pruhy, podle toho je turisté také velmi snadno poznají. Běžné linky jezdí z otogaru na letiště maximálně jednou za dvě hodiny. Je tu ještě další možnost a to použít, nějakého soukromého dopravce. Velmi známá je tu společnost Haevents. Faktem ovšem je, že cesta s nimi je vždy výrazně dražší.

Cena jízdenky z letiště na nádraží je obvykle 1 turecká lira. Autobusy tu nemají svá vlastní stanoviště a tak staví u taxíků. Místo odjezdu je označeno písmenem D. Dalším oblíbeným způsobem dopravy po městě je cestování takzvanými dolmusy. Dolmusy jsou malé mikrobusy, které také zajišťují městskou dopravu. Ve většině částí Turecka dolmusy fungují tak, že dokud se nenaplní turisty, tak prostě nejedou. V Antalaye tomu tak ale po většinou není. Mají přesně stanovené doby odjezdu a až na výjimky je dodržují. Pouze asi kdyby byl dolmus téměř plný, tak by řidič raději počkal. Jízdenka tu stojí většinou jednu liru.

Dalším způsobem dopravy tu jsou tramvaje, nejsou tu tolik oblíbené, jako ve většině městech, protože jezdí asi tak jednou za půl hodiny. Rychlým způsobem dopravy je ještě taxík. Cena jízdného se pohybuje kolem 1 liry za kilometr.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Antalye i ubytování v Antalyi.