Turecko - AntalyaTurecko

Aspendos (Turecko - Antalya)

Aspendos je jedno z dalších archeologických nalezišť starých měst. Dříve byl Aspendos významným městem, jehož největší rozkvet proběhl za vlády Římanů. Dnes ze slavného města zbyly už jen ruiny, ale i tak dodnes mají své uplatnění. Aspendos totiž není jen mrtvým městem, co upadlo v zapomnění. Povedlo se z něj dochovat úžasný amfiteátr, který dodnes slouží kvalitní hudbě. Docela často se tu pořádají koncerty, jež jsou díky unikátní akustice do místa vyprodané. Do amfiteátru se dá dostat i mimo koncerty. Stačí zaplatit vstupné, které činí asi 10 YTL. V přepočtu na české koruny to je asi 130 Kč.

Aspendos

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Amfiteátr je nejhezčí budovou zde zachovanou. Byl vystavěn z kvalitního římského betonu a tak se i jeviště dodnes zachovalo, což je opravdu raritou. Je nutné ovšem říct, že amfiteátr není jedinou krásnou památkou Aspendosu. O dost více zajímavostí se dá totiž vidět i na kopci, tedy na akropoli. Na akropoli nejsou památky tak dobře zachovalé, jako se to podařilo divadlu, ale i tak se tu najdou úžasné perly z historie tohoto města, které rozhodně stojí za vidění.

Akropol je dnes prorostlá křovisky mez kterými se táhnou pěšinky turistů. Po okolí se tu všude pase dobytek. Nejkrásnější stavbou akropole je bývalá bazilika. Bohužel ale její stav není moc dobrý. Jako stavba je výrazně narušená.

Z místa bývalých hradeb je vidět i mohutný akvadukt vedoucí z kopců od řeky Koprülü. Akvadukt se sice na mnoha místech nezachoval, ale přesto patří k největším vodovodní m stavbám na světě.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Antalye i ubytování v Antalyi.