Údolí smrti (USA - Kalifornie)

Údolí smrti, anglicky Death Valley, je údolí nacházející se ve Východní Kalifornii. Je to nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo Kalifornie, USA a celé Severní Ameriky. Zdejší solné jezero Badwater leží 86 metrů pod úrovní moře. Dne 3. července 2001 zde byla naměřena nejvyšší teplota v USA, 57,1 °C. Průměrné roční srážky jsou 50 mm. Údolí leží jihozápadně od pohoří Sierra Nevada ve Velké sníženině a na severním okraji poušti Mohave. Tvoří velkou část Národního parku Death Valley. Rozkládá se severojižním směrem mezi horským pásmem Amargosa na východě a Panamint na západě a pohoří Sylvania a Owlshead tvoří jeho severní a jižní hranici. Má rozlohu téměř 8000 km². Údolí je téměř 230 kilometrů dlouhé a mezi 8 a 25 kilometry široké.

Údolí smrti

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Údolí smrti je domovem kmenu Timbisha, který ho obývá minimálně posledních 1000 let. Kmen Timbisha nazývá údolí – tümpisa, což znamená „skalní malba“, tento název je odvozen od okrově červených maleb, které jsou pravděpodobně namalovány jílem, který se v údolí nachází. V současnosti v údolí žije několik rodin, hlavně v Furnance Creek a v Grapevine kaňonu v blízkosti tzv. Scotty’s Castle.

Údolí dostala anglické jméno teprve v roce 1849, kdy probíhala kalifornská zlatá horečka. Britští průzkumníci ho pojmenovali Death Valley – Mrtvé údolí, i přesto, že v této době, na tomto místě byla zaznamenána pouze jedna oběť. V 50. letech 19. stol. bylo stříbro i zlato vytěženo, ale o třicet let později kolem roku 1880, byl objeven borax, který byl vytěžen pomocí speciálních vagónů.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Kalifornie i ubytování v Kalifornii.