Lassen Peak (USA - Kalifornie)

Lassen Peak je v současnosti neaktivní sopka, nacházející se v Kalifornii, v Kaskádovém pohoří. Je nejjižnější sopkou tohoto pohoří a zároveň jednou ze dvou (druhá je St. Helens), které eruptovaly v 20. století. Je součástí národního parku Lassen Volcanic National Park.

Lassen Peak

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Stratovulkán je pojmenován po dánském kováři, rančerovi a prospektorovi Peteru Lassenovi, který doprovázel výpravy do Kalifornie v dobách zlaté horečky. Lassen Peak je znám i tím, že má nejvyšší průměrné roční úhrny srážek v jižní části pohoří. Sněhová pokrývka dosahuje až 16 m, v některých letech ale až 25 m.

Sopečná aktivita v oblasti Lassen Peaku se datuje do období před 600 000 lety, kdy došlo k vytvoření vulkánu Brokenoff. Během 400 000 leté aktivity se erupční centra přesouvala na severní stěnu vulkánu, kde se vytvořilo několik lávových dómů (Bumpass Mountain, Ski Heil Peak, Reading Peak), mezi nimi i samotný Lassen Peak. Ten vznikl před 28 000 lety. Poslední erupce v oblasti Lassen Peak se odehrály v letech 800, 880, 980, 1650. Úplně poslední erupcí byla freatická erupce, která začala 30. května 1914 a skončila v červnu 1917. Od této události nejeví sopka žádné známky aktivity.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Kalifornie i ubytování v Kalifornii.