Doprava v Kalifornii

Každodenní přímé lety spojují Los Angeles, San Diego a San Francisco a další města se stovkami dalších měst po celém světě. Mezi společnostmi operujícími na těchto linkách existuje velká konkurence, takže jsou k mání různé slevy a ceny letenek se často mění. Autobusové linky do Kalifornie obhospodařuje společnost Greyhound. Cestující mohou do vypršení platnosti jízdenky učinit tolik zastávek, kolik chtějí. Jízdenku Ameripass, která umožňuje cestovat neomezený počet kilometrů po jistou dobu (4, 7, 15 nebo 30 dní) lze zakoupit i v cestovních kancelářích v cizině.

KalifornieBarbara

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Los Angeles a San Francisco jsou spojeny s většinou severoamerických a kanadských měst železničními linkami společnosti Amtrak. Na některých populárních trasách jsou k dostání zlevněné jízdenky. Amtrak nabízí také výhodné jízdenky, jež je třeba zakoupit před příjezdem do USA, mezi ně patří Excursion fares (výjezdní jízdenky), USA Rail Passes a zájezdové jízdenky zahrnující hotel i průvodce.

Hlavní mezistátní dálnice vedoucí do Kalifornie jsou I-10 z Jacksonville (Florida), která vede po jihovýchodě USA přes Houston a Phoenix do Los Angeles, I-70 z New Yorku, která vede přes Středozápad a Denver a napojuje se na I-15 vedouci do Los Angeles a I-80 z Chicaga vedoucí přes Salt Lake City do San Francisca. Z kanadského Vancouveru vede I-5 přes Seattle do San Diega.

Jízdní podmínky jsou v Kalifornii obecně vynikající, avšak ve velkých městech bývajíc často dopravní zácpy. Rychlost je omezena na 45 – 55 km/h ve městech, na 90 km/h mimo obec a na 105 km/h na dálnici. Jízda pod vlivem alkoholu je velmi vážným přestupkem a je dokonce zakázáno mít v autě otevřenou láhev s alkoholem. Používání bezpečnostních pásů je povinné. V San Franciscu mají tramvaje přednost před ostatními účastníky silničního provozu.

V jižní Kalifornii je automobil nezbytností. V San Franciscu už tomu tak není, vzhledem k jeho rozloze, výbornému systému veřejné dopravy a nedostatku parkovacích míst. Auta se dají snadno pronajmout na letištích, ale obecně vyjde levněji, když si je rezervujete předem. Požadavek na minimální věk řidiče se různí, ale většinou to bývá 25 let. Budete potřebovat řidičský průkaz, pas a kreditní kartu – záloha v hotovosti se obvykle nepřijímá. Ceny se liší a je vhodné porovnat si nejprve nabídku několika různých společností. V ceně je zahrnuto pojištění, neomezený počet kilometrů a místní DPH, která se může v jednotlivých oblastech značně lišit.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Kalifornie i ubytování v Kalifornii.