Národní park Joshua Tree (USA - Kalifornie)

Národní park Joshua Tree (anglicky Joshua Tree National Park) se nachází v jihovýchodní Kalifornii. Národním parkem se stal v roce 1994 poté, co Kongres USA schválil zákon 103-433 na ochranu kalifornských pouští (California Desert Protection Act). Předtím byl přírodní památkou (national monument) Spojených států, a to od roku 1936. Jeho rozloha činí 3 196 km². Velkou část parku (asi 2 367 km²) tvoří divočina.

Národní park Joshua Tree

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Park se klene nad hranicí okresů San Bernardino a Riverside a zasahují do něj dvě pouště. Každá z nich představuje oddělený ekosystém, jehož charakteristiky udává především nadmořská výška. Východní část parku tvoří Coloradská poušť (Colorado Desert), která nepřesahuje 900 m n. m. a najdeme v ní přirozené porosty keřů creosote (Larrea tridentata), ocotilla (Fouquieria splendens) a kaktusu cholla (Cylindropuntia bigelovii). Jihozápadním okrajem parku probíhá pohoří Little San Bernardino Mountains.

Vyšší, sušší a o něco chladnější Mohavská poušť (Mojave Desert) poskytuje podmínky k růstu juky krátkolisté, zvané též Jozuův strom (anglicky Joshua Tree, vědecký název Yucca brevifolia), která dala parku jeho jméno. Kromě jukových lesů chrání západní část parku také jedny z nejzajímavějších geologických jevů, jaké v kalifornských pouštích najdeme. Převažujícím geologickým útvarem zdejší krajiny je kopec z obnažené skály, často rozlámané do samostatných balvanů. Tyto vrchy jsou oblíbené mezi horolezci. Plošina mezi kopci je spoře zalesněna jukami. Spolu s kupami balvanů a Skull Rock (Lebková skála) způsobují, že zdejší krajina vypadá jako z jiného světa. Pět oáz palem washingtonií vláknitých (Washingtonia filifera) jsou jedinými místy s přirozeným výskytem vody a hojností zvěře. Dobrým místem k pozorování zvěře je Barker Dam, dosažitelný pěšky z parkoviště u Hidden Valley. Příležitostně slouží jako napajedlo pro pouštní ovce tlustorohé. K dispozici jsou prohlídky oblasti Baker Dam s průvodcem.

V parku se nachází devět tábořišť, ale jen dvě z nich (Black Rock Canyon a Cottonwood) mají zdroj vody a splachovací záchody. Za místo k táboření se platí poplatek. Táboření v divočině je dovoleno s několika omezeními. V parku je k dispozici řada stezek, mnohé z nich vycházejí z tábořišť. Kratší stezky, např. jednomílová procházka skrz Hidden Valley, umožňují vychutnat si krásu parku bez bloudění příliš hluboko v poušti. Západní částí parku se vine 35 mil dlouhý úsek California Riding and Hiking Trail. Vyhlídka Keys View v jižní části parku nabízí výhledy na Coachella Valley a Salton Sea.

585 tisíc z celkového počtu 794 tisíc akrů plochy parku je vedeno jako divočina a spravováno National Park Service (NPS) v souladu se zákonem o divočině (Wilderness Act). K táboření přes noc je nutné se zaregistrovat. Používání vařičů je dovoleno, rozdělávání ohňů nikoli a odpadky si musí odnést každý sám. Jízdní kola nejsou v divočině povolena, jízda na koních ano, ale jen s předem získaným povolením.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Kalifornie i ubytování v Kalifornii.