SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Císař Napoleon I. Zřídil v letech 1807-18015 na území zabraná dříve Pruskem a Rakouskem Knížectví varšavské, které však bylo po porážce mocnáře zrušeno. Místo něj bylo zřízeno Království polské, které sice bylo autonomní, ale podléhalo ruskému carovi. V roce 1831 vypuklo ve Varšavě a dalších městech Listopadové povstání, které patřilo k největším v 19. století. Car jej však potlačil a autonomie byla zrušena.
Město Krakov spadalo pod Rakousko a po potlačení Krakovského povstání bylo připojeno k rakouské Haliči, jejíž východní část obývali převážně Ukrajinci a Židé. Ve 2. polovině 19. století se Krakov a Lvov staly centry kultury a vědy.
Polsko opět získalo suverenitu až po skončení 1. světové války a nezávislost si udrželo i v následující válce se sovětským Ruskem. Na počátku druhé světové války bylo Polsko v roce 1939 okupováno Německem a Sovětským svazem. Ve válce došlo ke zničení mnoha polských měst a na jeho území se rozmohl holocaust, zatýkání a stavěly se zde i koncentrační tábory. Po válce došlo k posunu hranic s Německem na Nise a Odře, což vyvolalo obrovské nucené přesuny obyvatelstva.
Po roce 1945 se Polsko stalo komunistickým státem, podobně jako v českých zemích zde proběhla násilná kolektivizace a znárodňování. Přesto zde byl však režim oproti jiným státům poměrně tolerantní ke katolické církvi. V roce 1956 došlo k Poznaňskému povstání, které však bylo násilně potlačeno. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se Polsko stalo členem Severoatlantické aliance a připojilo se v květnu 2004 k Evropské unii.
10. dubna 2010 potkala Polsko katastrofa v podobě smrti prezidenta Lecha Kaczynskeho ve Smolensku v Rusku, kam letěl se svou manželkou a dalšími politiky a osobnostmi z vrchního velení polské armády uctít památku zavražděných Poláků v Katyni.