Základní informace o Lodži

Lodž je třetí největší město v Polsku a hlavní město správní oblasti Vojvodství Lodž. Město leží v centrálním Polsku, přibližně 140 km jihozápadně od hlavního města Varšavy. V současnosti obývá Lodž více než 740.000 obyvatel.

Městská práva získala Lodž roku 1423. Největší rozvoj město zažilo v období průmyslové revoluce. V této době se stala Lodž významným průmyslovým centrem. Díky pracovním příležitostem a rychlému rozvoji se stala i domovem pro lidi různých národností a vyznání. Největší tragédie postihla Lodž v novodobé historii. Naprostou katastrofou se stala druhá světová válka, když město 8. září 1939 obsadila armáda nacistického Německa. V té době žilo v Lodži okolo 670.000 lidí a z nich celá třetina byli Židé. Poté, co nacisté získali nad městem moc, oznámili po čtyřech měsících, že pro část obyvatel vyčleňují chudinskou čtvrť a budou do ní vystěhováni především obyvatelé židovského původu.

Lodž

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Mezi nejvýznamnější turistické atrakce patří ZOO Lodž, Botanická zahrada Lodž, městské parky a Łagiewnicki les, který je zřejmě největším městským lesem v Evropě. Zajímavostí je velkoplošné graffiti (900 m²) na ulici Piotrkowska, které je zapsáno do Guinnessovy knihy rekordů. Na umělém vrcholu Rudzka Góra je sáňkařská dráha a cyklostezky. Velmi pěkným místem je centrum Manufaktura. Obchodní a zábavní centrum o velikosti 27 hektarů se nachází v prostorách bývalé továrny. Na ulici Piotrkowska najdete skupinu zajímavých bronzových soch, které připomínají významné rodáky a osobnosti spojené s městem Lodž. Ve městě se každou neděli můžete projet historickou tramvají. Turistická tramvajová linka "0" má za cíl podpořit cestovní ruch ve městě. Pro bližší informace o aktuálních akcích a možnostech ve městě můžete navštívit Turistické informační centrum Lodž na adrese Piotrkowska 1987.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Lodže, letenky do Lodže i ubytování v Lodži.