Základní informace o Plocku

Jedno z nejstarších měst v celém Polsku se nachází v jeho srdci, na strmém břehu řeky Visly. Plock se může pochlubit více než tisíciletou historií a mnoha památkami. Je také centrem vzdělanosti a technického pokroku. Město bylo osdíleno už v roce 1075, kdy zde sídlilo mazovské biskupství. Později se Plock stal hlavním městem Polska a žila zde i královská rodina. Ve 12. století se Plock stal významným kulturním a politickým centrem.

Plock

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Pokud do Plocku zavítáte, rozhodně si nenechte ujít zdejší historické skvosty. Ve staré části města například najdete neokázalé budovy, které však svou krásou překvapí. Neoklasicistní domy byly v minulém století zrekonstruovány, za zmínku stojí radnice postavená v letech 1824-27. Pravděpodobně nejvýznamnější stavbou Plocku je však renesanční katedrála Panny Marie Mazovské, která stojí na Tumském návrší. Byla postavena v 16. století a je prvním renesančním kostelem v celém Polsku. V jejím interiéru se ukrývá řada renesančních i barokních náhrobků a ostatky králů.

Obdivovat můžete i novogotickou katedrálu, která byla postavena na počátku 20. století. Za návštěvu stojí i barokní kostel, pozůstatky gotických městských hradeb či nejstarší střední škola v Polsku, která byla založena ve 12. století. Vydat se můžete i do zoo. Za návštěvu stojí i Diecézní muzeum, kde můžete vidět bohatou kolekci katedrálních klenotů, zlaté nádoby a liturgické oděvy, Nejstarší mešní roucho pochází z 15. století. Mazovské muzeum sídlí v bývalém klášteře a uvidíte zde jednu z nejobsáhlejších sbírek secesního umění na světě.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Plocku, letenky do Plocku i ubytování v Plocku.