Základní informace o Szczawnici

V dolině Grajcarek, na jihu Polska, najdete jedno z nejkrásnějších lázeňských měst v celé zemi. Szczawnica leží na místě, kde vyvěrají se země minerální vody. Szczawnica je typické lázeňské město, první zmínka o něm pochází z 15. století. Opravdové lázeňské město se z ní stalo v 19. století. Dva hlavní prameny nesou jména manželů Szalayových, kteří se zasloužili o lázeňskou pověst města – Štefan a Jozefína. I dalších deset pramenů je pojmenováno po svých objevitelích, slavných hostech, tkeří do lázní přijeli. Lázeňský park, domy či originální zdobení městských budov malovanými erby jsou pak zásluhou syna manželů Szalayových Josefa.

Szczawnica

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Szczawnica se od té doby stala velmi vyhledávaným a oblíbeným lázeňským městem nejen mezi umělci či aristokraty. Na konci 19. století sem přijela více než tisícovka rekreantů. Modernizaci a rozvoj lázní zbrzdila první světová válka. Po ní začala vznikat specializovaná sanatoria, například Inhalátorium, které vzniklo v letech 1933 – 1936 funguje dodnes. Szczawnica je dnes lázeňským městem, kde se léčí nemoci dýchacích cest, plic, močového ústrojí a trávicího traktu. Voda se využívá i při léčbě chronického selhání činnosti ledvin nebo chudokrevnosti.

Kromě městečka vás určitě zaujme i nádherné prostředí kolem něj. Leží totiž uprostřed zalesněných kopců pod vrcholem Bryjarka. Velkým lákadlem je také řeka Dunajec, která tudy protéká. Ve Wyznych Sromowcich se můžete nalodit na dřevěný vor a plavit se nádhernou oblastí Dunajce. Cílem je pak právě Szczawnica. Plavba je úžasným zážitkem, který byste si neměli nechat ujít.

Na Dunajci můžete navštívit také areál vodních sportů. Z přístavu se můžete vydat na zdejší skalní útvary Sokolica, Tři koruny a další nebo do kaňonů s názvy Wawóz Homole nebo Wawóz Biala Woda.

Mapa města