Základní informace o Malopolsku

V těsném sousedství Vysokých Tater se rozprostírá Malopolsko, jehož hlavním městem se před osmi sty lety stal Krakov. Oblast Malopolska patří k nejnavštěvovanějším v celém Polsku. Největší zdejší atrakcí je zdejší lidová dřevěná architektura, celkem byste zde mohli najít 237 objektů, k nimž patří nejen dřevěné katolické i ortodoxní kostelíky, ale i kaple, zvonice a prostá venkovská stavení. Nejstarší z nich pochází z 15. století, nejmladší pak z 1.poloviny 20. století. Šest z nich se dostalo na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Malopolsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Kostelíky si ve vesničkách nechala většinou postavit místní šlechta, mají srubovou konstrukci a na mnohých z nich se dochovala i šindelová střecha. Na návštěvníky zapůsobí dřevěné podlahy s rodinnými hrobkami, malbami vyzdobené interiéry, kazatelny, oltáře a křtitelnice, ale i sochy dýchají středověkou atmosférou.

Ani malopolské stavby nezůstaly ušetřeny události 20. století – obě války. Snad nejhůře dopadl kostel sv. Filipa a Jakuba v Sekowe, z něhož po první světové válce zbyly jen torza. V 90. letech minulého století byl zrestaurován a nyní se na něj můžete podívat znovu v plné kráse. Aby návštěvníci věděli, které kostelíky navštívit, jsou zřízeny tzv. Dřevěné stezky, které orientaci usnadní.

Mapa lokality